Cegedim Service Center Cegedim Service Center
Cegedim Service Center

Cegedim Service Center

93 reviews

Internship Cegedim Service Center

Esti junior? Perfect! Ai déjà experienta? Excelent ! Iata ce oportunitati ai alaturi de noi

• Punem la dispozitia studentilor si proaspat absolventilor un program de INTERNSHIP « CSC School : Apprendre un métier @ Cegedim » :

In vara anului 2018 am lansat primul program de internship in cadrul echipei Cegedim Service Center Romania – divizia Service Ressources Humaines (SRH). Acest program s-a desfasurat pe durata a 2 luni de zile, in perioada iulie – septembrie 2018, cu o prezenta de 6 ore/zi si am propus studentilor si tinerilor absolventi urmatoarele doua programe de stagiu:

• Internship in payroll: descoperirea activitatii dintr-un departament de resurse umane, cu accent pe partea de salarizare si cu initiere in legislatia muncii specifica Frantei
    • Internship pe consultanta software: initiere in mentenanta evolutiva pe un software de tip HR, cu o prima etapa pe modulul de gestiunea acceselor in aplicatiile utilizate de divizia SRH a grupului

Propunem un program de formare care contine atat traininguri « in-class », dar si « on-the-job » alaturi de colegi cu experienta in domeniu. Pentru o experienta completa alaturi de noi, un plus valoare pentru ei si cariera pe care si-o construiesc, internii au fost alocati pe diferite proiecte. Ce au « castigat » din experienta alaturi de echipele noastre? Competentele operationale necesare desfasurarii activitatii pe care au fost alocati, capacitatea de a se adapta si de a lucra in echipa, abilitatea de a-si organiza activitatea pentru a obtine rezultate.

Finalul internshipului a venit cu feedback-uri pozitive din partea tuturor stagiarilor, ei spunandu-ne ca a fost o perioada foarte frumoasa, ca au invatat multe si ca ar trebui sa continuam cu astfel de programe. Mai mult decat atat, mai mult de jumatate dintre cei care au participat fac parte din echipa noastra si suntem mandri ca au acceptat provocarea de a ne deveni colegi pe termen lung !

Am urmat sfatul primei generatii de absolventi ai internshipului « CSC School » si finalul anului universitar 2018-2019 a venit cu demararea unei academii « CEGEDIM ACADEMY » ce cuprinde 3 programe de internship desfasurate sub aceeasi deviza “Apprendre un métier @ Cegedim” :

• Hotline School : Un program de 3 luni de tip « pepiniera »  pe perioada vacantei de vara ; va permite descoperirea unui mediu de lucru profesional, aprofundarea cunostintelor de limba franceza (atat scris, cat si oral), precum si deprinderea modului in care se gestioneaza relatia cu clientii, tinand cont de tipologia acestora si de subiectele lor de interes ;

• Payroll School : Un program de 2/3 luni pe timpul vacantei universitare care va permite studentilor si absolventilor sa descopere activitatea unui departament de resurse umane – salarizare, sa invete notiuni de legislatie a muncii specifica Frantei, de a gestiona documnetele de munca ale unui salariat, precum si celelalte documente HR si de a avea un prim contact modul in care se calculeaza drepturile salariale ;

• Software configuration School : Un internship de 2/3 luni pe perioada verii care va permite invatarea procesului de parametrare a unui soft ; presupune participarea la configurarea interfatelor utilizate de departamentul HR al clientului, efectuarea de interventii in intreg proces de plata salariala disponibil la client, fie pentru popularea unei baze de date, fie pentru validarea anumitor fluxuri in aplicatie.

Ii incurajam pe studenti sa aplice si sa ne descopere, cu tot ceea ce insemnam noi, Cegedim Service Center: o echipa dinamica, un mediu convivial si prietenos si colegi deschisi sa impartaseasca din cunostintele si experienta lor profesionala! Urmariti-ne si veti afla noutati!

• Fie ca esti junior sau déjà cu experienta pe piata muncii, te ajutam sa iti pui in valoare competentele si iti contruim UN PARCURS DE CARIERA :

In functie de competentele pe care le detii deja, dar si de cele pe care le poti capata in timp alaturi de noi, propunem candidatilor si potentialilor viitori colegi un traseu de cariera adaptat lor si dorintelor de dezvoltare declarate si constatate.

Company statistics

Company benefits