R&D Product Specialist
Graitec Romania

How did the interview go?
Al doilea interviu a decurs foarte bine, in special ca Product Managerul a ramas placut surprins de cunostintele si abordarea pe care am avut-o in ideea de dezvoltare spre client a documentatiei tehnice si a softurilor pentru a fi mai user friendly.
Intrebarile au fost mai mult bazate pe cunostinte tehnice insa foarte simple. Una dintre ele se baza cum i-as explica unei persoane care nu are treaba cu domeniul constructiilor, ce este un stalp, ce este o grinda.
Dupa ce al doilea interviu a decurs foarte bine, am asteptat sa primesc feedbackul indiferent daca este pozitiv sau negativ asa ca o las o parte din feedback-ul primit:
"...După cum stii deja, feedback-ul nostru a fost bun, ai răspuns la toate întrebările noastre si ai validat cunoștințele tehnice necesare pentru rolul de Product Specialist. Asa cum iti poti imagina am avut mai multi candidati in proces si am calibrat abilitățile, experiența si asteptarile salariale (validând nevoile noastre și cunoștințele suplimentare de la fiecare candidat) cu cerintele echipei si al rolului in contextual actual. Din păcate, am decis să acordăm prioritate altor candidați și dorim să oprim procesul de recrutare cu tine în acest moment.
Vreau să înțelegi că această decizie nu reflectă calificările tale sau potențialul tau, mai ales ca am reusit sa discutam doar cateva ore si doresc sa ramanem deschisi pentru oportunitati viitoare."
Dupa acest raspuns am intrebat daca impedimentul angajarii a fost cerinta mea salariala, insa mi s-a spus ca nu acesta a fost un factor decisiv desi nu am crezut acest raspuns mai ales in urma evaluarilor si parerilor de pe aceasta platforma, unde toti angajatii se plang de salariile foarte mici comparativ cu media pietei.
Pana la urma a fost o experienta neutra si ei au gestionat cine este candidatul "ideal".
Interview questions and tests
