Analist Risc - Raiffeisen Bank

Analist Risc

Published 20.08.2024 | Expires 03.11.2024

Job description

  • DomainBack office
  • AvailabilityFull-time
  • ExperienceMid Level
  • Type of contractNedeterminat
  • LocationBucuresti
  • SalaryTo be determined

Cautam o persoana proactiva, deschisa la schimbare si perfectionare continua, analitica, organizata, atenta la detalii, cu abilitati de interpretare si corelare a datelor financiare. E important sa aiba capacitatea de a lua decizii.

Experienta cautata este de minim 2 ani intr-unul din domeniile analiza financiara, analiza risc Micro sau coordonare produse

Scopul postului:

Asigura managementul Riscului de Creditare ptclientii IMM Medii

Responsabilitatile postului:

Identifica complet si corect riscurile de creditare si prezinta recomandarea asupra solicitarilor de credite pentru clientii IMM sau avizeza solicitarile conform gradului de competenta;

Urmareste incadrarea solicitarilor in normele si procedurile interne de creditare ale Bancii. Monitorizeaza si controleaza riscul de credit pe fiecare client/facilitate la momentul analizei;

Contribuie la implementarea, actualizarea si mentinerea unui set logic de politici si proceduri interne referitoare la activitatea de risc de creditare;

Contribuie la monitorizarea calitatii portofoliului de credite post-avizare prin actiuni de urmarire actualizare ratinguri, status EWS, suport pt colectare restante;

Monitorizeaza evolutia principalelor industrii pentru identificarea potentialelor riscuri asupra portofoliului existent.

Postulnecesita:

Cunostinte despre produse legate de activitatea de creditare/finantare;

Cunostinte despre regulamente BNR, cadru legislativ specific inclusiv norme europene (EBA);

Cunostinte despre politica de creditare, competente de aprobare, directive de grup aplicabile activitatii de creditare, garantii, specificatii Basel II-III;

Cunostinte despre tendintele economice macro si micro ale pietii, tipologia industriei, cercetare individuala

Cunostinte despre functionarea conturilor contabile / interpretarea situatiilor financiare istorice si previzionate; provizioane IFRS;

Cunostinte despre identificarea riscurilor, evaluarea si mitigarea acestora;

Cunostinte despre raportare;

Cunostinte despre sistemele si aplicatiile bancare;

Limba engleza – nivel mediu -avansat

Values
  • Colaborare
  • Responsibilitate
  • Invatare
  • Proactivitate
  • Diversitate
Perks
  • Tichete de masa
  • Al 13-lea salariu
  • Munca de acasa
  • Pensie privata
  • Asigurare de sanatate
Raiffeisen Bank

160 active ads

3.63

603 reviews

Career opportunities

Salary package

Work-life balance

Management

Procedures and values

Job criteria

Employee Medium level (2-5 years)
Type of job Full-time
Cities Bucuresti