Arbitrajist / Trader Piete de Capital - Raiffeisen Bank

• ExperienceEntry Level
  • Type of contractNedeterminat
  • LocationBucuresti
  • SalaryTo be determined

Cautam un coleg/o colega plina de energie si pasiune, pentru un job provocator si interesant in cadrul directiei Trezorerie, in echipa de Administrare a lichiditatii:

Trader piata monetara

Din prima ta zi alaturi de noi incepi sa gandesti, sa dezvolti si sa pui in practica strategia de administrare a lichiditatii bancii.

Elaborezi modele solide de implementare a strategiei, ce integreaza inteligent si creativ analiza pietelor financiare, pozitia de lichiditate si dinamica bilantului bancii, in functie de evolutia activitatii tuturor segmentelor de clienti. Obiectivul tau principal va fi sa administrezi cat mai eficient lichiditatea bancii, in limitele de risc asumate de banca si prevazute de cadrul legislativ.

Atributiile tale in noul rol:

·Negociezi si efectuezi tranzactii pe piata monetara interbancara si interactionezi cu echipa de vanzari a produselor specifice pietei de capital;

·Monitorizezi si administrezi rezerva minima obligatorie precum si indicatorii de lichiditate prudentiali;

·Administrezi portofoliile de obligatiuni pentru rezerva de lichiditate, in linie cu politica de investitii aprobata;

·Efectuezi previziuni privind evolutia viitoare a pozitiei de lichiditate, colaborand indeaproape cu multiple arii din banca, de la Capital Markets, la principalele segmente de business (Retail&Corporate), Financial Controlling si Risc;

·Participi la procesul de bugetare pentru asigurarea obiectivelor stabilite prin strategia de lichiditate;

Ce profil cautam?

Ai terminat o facultate cu profil economic. Reprezinta un plus, daca detii sau esti in curs de obtinere a unei certificari CFA, ACI sau PRMIA.

Ne intereseaza sa ai o experienta de minim 3-5 ani in domeniul financiar-bancar, in zone precum trezorerie si piete de capital, asset-management, risc de piata, sau control financiar.

Ne asteptam sa ai cunostinte solide cu privire la instrumentele pietei monetare, sa intelegi modul de functionare a pietelor financiare si factorii care le influenteaza evolutia.

De asemenea, vrem sa ai o intelegere de baza a cadrului de reglementare aplicabil institutiilor de credit in materie de lichiditate si solvabilitate.

Ne dorim sa pastram un nivel ridicat de energie in echipa si contam pe abilitatile tale excelente de comunicare si relationare, capacitatea de a gestiona eficient situatii multiple si iti apreciem o gandire analitica. Nu in ultimul rand pasiunea pentru piata financiara este ceea ne defineste pe noi ca echipa.

Raiffeisen Bank

Work-life balance

Management

Procedures and values

Job criteria

Employee Entry level (< 2 years)
Type of job Full-time
Cities Bucuresti