Consilier Juridic - Protectia Datelor cu Caracter Personal - Raiffeisen Bank

Consilier Juridic - Protectia Datelor cu Caracter Personal

Published 20.08.2024 | Expires 04.11.2024

Job description

  • DomainBack office
  • AvailabilityFull-time
  • ExperienceMid Level
  • Type of contractNedeterminat
  • LocationBucuresti
  • SalaryTo be determined

Responsabilitati:

  1. Asigura respectarea prevederilor legale in materia protectiei datelor personale, incidente in activitatea desfasurata de Raiffeisen Bank SA, precum si protectia intereselor patrimoniale si nepatrimoniale ale bancii.
  2. Asigura suport si consiliere bancii, precum si angajatilor care prelucreaza orice date cu caracter personal ca parte a atributiilor de serviciu in cadrul bancii.
  3. Asigura suportul necesar gestiunii, analizei si investigatiei solicitarilor si reclamatiilor persoanelor fizice si ale celor transmise de autoritatea de supraveghere in domeniu (ANSPDCP si cu orice alta autoritate / institutie cu competente in domeniul prelucrarii datelor cu caracter personal, daca va fi cazul) si redacteaza raspunsul adresat persoanei fizice vizate si/sau autoritatii de supraveghere, dupa caz;
  4. Analizeaza, redacteaza clauzele specifice prelucrarii datelor cu caracter personal care sunt introduse in contractele incheiate de banca cu partenerii sau clientii sai si stabileste rolul fiecarei parti contractante in procesul de prelucrare a datelor cu caracter personal;
  5. Analizeaza, investigheaza si emite opinii juridice, la cerere, cu privire la operatiunile de prelucrare a datelor cu caracter personal desfasurate la nivelul bancii;
  6. Ofera consiliere cu privire la masurile ce trebuie sau pot fi intreprinse cu privire la orice incalcare a securitatii datelor cu caracter personal;
  7. Coopereaza cu Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal si cu orice alta autoritate / institutie cu competente in domeniul prelucrarii datelor cu caracter personal, daca va fi cazul, inclusiv prin consultarea acesteia / acestora cu privire la rezultatele evaluarilor impactului unor proiecte asupra protectiei datelor;
  8. Acorda consultanta de specialitate la elaborarea proiectelor de norme si proceduri interne;
  9. Avizeaza pentru legalitate documentele cu caracter juridic si alte acte ce pot angaja raspunderea patrimoniala a bancii, care intra in aria de activitate a Colectivului;
  10. Avizeaza pentru legalitate actele emise in aplicarea legislatiei specifice privind prelucrarea datelor cu caracter personal, in activitatea bancara;
  11. Participa (acorda consultanta juridica) la elaborarea proiectelor de acte normative cu aplicabilitate in domeniul financiar – bancar, in special in domeniul prelucrarii datelor cu caracter personal;
  12. Informeaza structurile organizatorice interesate cu privire la aparitia si/sau modificarea de acte normative cu incidenta in activitatea bancara;

Studii:

  1. Studii superioare (profil juridic)

Experienta relevanta:

  1. Minim 2 ani experienta in domeniul juridic

Cunostinte tehnice:

  1. Cunostinte PC – mediu (MS Office)
  2. Limba engleza – mediu / avansat
  3. Cunoasterea legislatiei aplicabile in domeniul societatilor si cel financiar bancar
  4. Cunoasterea legislatiei specifice prelucrarii datelor cu caracter personal si liberei circulatii a acestora
  5. Cunoasterea legislatiei specifice in domeniul protectiei consumatorilor, marketing, publicitate, fraudelor, cunoasterii clientelei

Values
  • Colaborare
  • Responsibilitate
  • Invatare
  • Proactivitate
  • Diversitate
Perks
  • Tichete de masa
  • Al 13-lea salariu
  • Munca de acasa
  • Pensie privata
  • Asigurare de sanatate
Recruitment process
  • Interviu cu reprezentantul HR
  • Interviu cu managerul direct
  • Test de personalitate
  • Oferta
Raiffeisen Bank

160 active ads

3.63

603 reviews

Career opportunities

Salary package

Work-life balance

Management

Procedures and values

Job criteria

Employee Medium level (2-5 years)
Type of job Full-time
Cities Bucuresti