Contabil - Arad - HR DESIGN CONSULTING

Contabil - Arad

Published 31.08.2024 | Expires 21.10.2024
Apply

Job description

Ești organizat/ă, atent/ă la detalii, nu te plictisești să lucrezi într-un mediu administrativ și ai încredere că poți să îți duci treaba până la capăt?

HR Design recrutează pentru clientul său - o companie de instalări, mentenanță și dezvoltare rețea de stații fixe pentru alimentare mașini electrice, din Arad - un Contabil!

Pentru a-ți desfășura activitatea, e important:

*să ai studii superioare economice

*să îți placă să lucrezi cu cifre și informații specifice

*să te concentrezi pe task-urile de făcut, astfel încât sa le rezolvi repede și bine

*să respecți procedurile de lucru financiar-contabile și legislația în vigoare

*să ai cunoștințe de operare pe calculator (Ms Office) și un nivel de limba engleză mediu

Competențele cheie pe care le căutăm:

* ai minim 2-3 ani experiență într-un rol similar

* ai cunoștințe în gestionarea operațiunilor de import/export sau dorința de a învăța aceste activități

Iată, în mod concret ce vei reuși să faci:

1/ Operațiuni de facturare clienți și furnizori (internaționali - EU și China): emiterea și înregistrarea facturilor pentru clienți și furnizori; gestionarea documentelor fiscale și comerciale pentru tranzacțiile internaționale

2/ Verificare plăți & încasări: monitorizarea și înregistrarea plăților efectuate și a încasărilor primite; verificarea corectitudinii și acurateței tranzacțiilor financiare

3/ Verificări acte financiare primite de la furnizori: revizuirea și validarea documentelor financiare primite de la furnizori; asigurarea conformității documentelor cu politicile interne și reglementările legale

4/ Suport pentru operațiuni de import/export: participarea la gestionarea operațiunilor de import/export, aproximativ 1-2 pe fiecare 2 luni; întocmirea Declarației Vamale de Import și urmărirea transporturilor în software-ul dedicat; colaborarea cu comisionarul vamal pentru restul procedurilor

5/ Verificarea rapoartelor de plăți: analizarea și validarea rapoartelor de plăți emise pentru furnizori și clienți; asigurarea corectitudinii și completitudinii datelor financiare raportate

6/ Verificare (cost control) a situațiilor financiare venite de la furnizori: efectuarea controlului costurilor prin verificarea situațiilor financiare primite de la furnizori; identificarea și raportarea eventualelor discrepanțe sau erori

7/ Ținerea legăturii cu firma (externă) de contabilitate: menținerea unei comunicări constante și eficiente cu firma de contabilitate externă; transmiterea documentelor și informațiilor necesare pentru serviciile externalizate de contabilitate

8/ Calcul salarii și operare REVISAL: calcularea salariilor pentru angajații companiei; gestionarea și actualizarea registrului REVISAL conform legislației în vigoare

9/ Relația cu banca: gestionarea relației cu instituțiile bancare; generarea extraselor de cont, urmărirea încasărilor și pregătirea plăților; operarea în regim de dublă semnătură pentru validarea tranzacțiilor financiare

Dacă nu mai stai pe gânduri, ne poți transmite CV-ul tău pe adresa de email contact@hrdesignconsulting.ro pentru a intra în procesul de selecție.

Pentru mai multe informații despre prelucrarea datelor personale în cadrul procesului de recrutare, vă rugăm să consultați informarea disponibilă pe site-ul nostru la adresa: https://www.hrdesignconsulting.ro/gdpr/informare-prelucrare-date-pentru-recrutare-personal/

Job criteria

Employee Medium level (2-5 years)
Type of job Full-time
Cities Arad