Data Analyst - MoneyGold

Data Analyst

Published 05.09.2024 | Expires 04.11.2024

Job description

Descrierea companiei

Conceptul MoneyGold se bazează pe oferirea de servicii la standarde inalte, sigure, transparente și de încredere. În cele peste 120 locații, MoneyGold vă oferă rapid și sigur servicii financiare nebancare, schimb valutar si transfer de bani, amanet si vânzare bijuterii aur si amanet si vanzare obiecte electro.

Amanet aur & electro

Împrumuturile prin amanetare MoneyGold se efectuează simplu și rapid, cu un comision mic, indiferent de suma împrumutată.

Exchange

MoneyGold vă oferă curs foarte bun pentru serviciile de schimb valutar.

Transfer de bani

Pentru cei care doresc să trimită sau să primească bani rapid și fără costuri ascunse, MoneyGold le pune la dispoziție serviciul de transfer de bani. Transferul de bani este realizat prin intermediul Money Gram.

Vânzare bijuterii si electro

MoneyGold pune la dispoziția clienților serviciul de vânzare bijuterii din aur si obiecte electro la prețuri accesibile.

În prezent, echipa MoneyGold este formata din peste 400 de profesioniști, care activeaza în domenii precum: Vânzări, Achiziții, HR, IT, Marketing, Financiar - Contabilitate, Logistica.

Rolul postului :

Analizeaza, evalueaza si identifică tendințele vânzărilor prin analiza si interpretarea datelor specifice, interne si externe. Activitatea presupune colectarea și analizarea datelor in vederea utilizarii informațiilor colectate pentru crearea de rapoarte relevante activitatii si prezentarea acestora catre managementul companiei. Observă modele și tendințe în date și le descrie ajutand societatea in identificarea oportunitatilor si luarea deciziilor bazate pe date.

 Cerinte :

  • Minim 3 ani experienta în rol de analist de date sau similar, de preferat în domeniul vanzarilor, analiza vanzarilor, baza de date;
  • studii superioare în contabilitate, marketing sau finanțe;
  • cunoștințe solide de procesare de text, lucru cu foi de calcul, baze de date și software de prezentare;
  • abilități execelente de analiză si sinteza si interpretarea datelor;
  • cunostinte solide de operare PC (Excel avansat, softuri de gestiune, BI);
  • limba engleza avansat;
  • bune abilități de comunicare orală și scrisă, initiativa, negociere;
  • capacitate ridicata de organizare și orientare către detalii si rezultate;
  • buna capacitate de a lucra in echipa, dar și independent;
  • capacitatea de a prioritiza, de a lucra sub presiune si de a respecta termene limita; management excelent al timpului;

Responsabilitati:

  • Colecteaza, compileaza, analizeaza si interpreteaza date in vederea identificarii si  prognozarii tendintelor in vanzari si oportunitatilor de crestere a vanzarilor;
  • analizeaza si evalueaza datele anterioare privind vanzarile pentru a determina tendintele de productivitate folosind sistemul ERP si consultandu-se cu Dep. de Vanzari si Achizitii marfa din cadrul societatii
  • contribuie la eficientizarea comenzilor de marfa primite de la Dep. Achizitii marfa, in conformitate cu cerintele si tendintele din vanzari;
  • întocmește si prezinta rapoarte corecte si precise folosind date din surse interne și externe;
  • analizeaza, evalueaza si interpreteaza date interne si externe pentru a determina cele mai bune practici pentru succesul companiei si face recomandari in acest sens;
  • analizeaza stocurile de marfa si rotatia acestora pe categorii de produse;
  • prezinta informatii si face propuneri si recomandari catre managementul companiei in vederea luarii celor mai bune decizii pe acest segment;
  • colecteaza, analizează si interpreteaza date pentru a identifica si înțelege problemele și a le aborda în mod proactiv colaborand cu membrii echipei și membrii altor departamente din cadrul companiei;
  • intocmeste si prezinta rapoarte de date și perspective care sa ofere suport pentru sincronizarea stocurilor, transferurilor și planificarea cererii pentru punctele de lucru ale companiei;
  • elaboreaza si prezinta diverse rapoarte periodice privind performanta vanzarilor si recomanda strategii de imbunatatire;
  • colaboreaza strans cu echipa de vanzari si de achizitii pentru implementarea eficienta a planurilor si obiectivelor stabilite pentru vanzari si achizitii produse pentru fiecare locatie;
  • se asigura de acuratetea, cat si de gradul de completare a  nomenclatorului de produse si a inregistrarilor informatiilor pentru generarea de rapoarte de miscare a stocurilor;
  • monitorizeaza concurenta si preturile pentru a identifica noi oportunitati de dezvoltare si a mentine un avantaj competitiv;
  • supervizeaza profitul articolelor, urmarind identificare articolelor care nu au profitul in marja stabilita de companie;
  • supervizeaza lunar eficienta stocurilor urmarind criteriile si indicatorii impusi de management;
  • realizeaza si transmite analiza de vanzare pentru fiecare centru de profit in parte si pentru toata compania, luand in considerare dimensiunile stabilite (marca, categorie, grupa, private label, pret, adaos etc.);

Beneficii

       Un mediu de lucru dinamic, o echipă tanara si pregatita și un rol care cu siguranță nu va deveni niciodată o rutină;

       Pachet de beneficii competitiv, în funcție de calificări și nivel de carieră;

       Reducere angajat conform politicii interne;

        Asigurare medicală privată;

       Pensie privată;

       Discount parteneri (ex. ESX, Samsung, Lensa, produse skincare);

       Cursuri și training-uri;

       Oportunități de dezvoltare a carierei în cadrul companiei.

Te asteptam sa ne cunoastem!

CV recrutare@moneygold.ro

Detalii la nr. de telefon 0770 974 514 / 0772 025 618

MoneyGold

MoneyGold

19 active ads

3.62

13 reviews

Career opportunities

Salary package

Work-life balance

Management

Procedures and values

Job criteria

Employee Medium level (2-5 years)
Type of job Full-time
Cities Pitesti