Director Adjunct Economic - Adecco Romania

Director Adjunct Economic

Published 05.09.2024 | Expires 04.11.2024

Job description

Client Description:

Adecco Resurse Umane recruteaza pentru clientul sau, o companie  specializata în industria băuturilor, DIRECTOR ADJUNCT ECONOMIC -BRASOV recunoscut pentru angajamentul său constant față de excelență și inovație

Responsibilities:

Prezentare Generală a Postului:

Directorul Adjunct Economic va avea un rol esențial în susținerea operațiunilor financiare ale companiei. Raportând direct către Directorul Economic, acest profesionist va coordona departamentul de contabilitate, asigurând acuratețea raportărilor financiare, conformitatea cu reglementările și gestionarea eficientă a resurselor financiare. Candidatul ideal va deține o experiență solidă în domeniul financiar-contabil, abilități analitice remarcabile, și alte competențe relevante.

Raportare Financiară: Supravegherea pregătirii și analizei situațiilor financiare, inclusiv a conturilor de profit și pierdere, bilanțurilor și fluxurilor de numerar, garantând acuratețea și respectarea standardelor contabile.

Bugetare și Prognoză: Participarea la elaborarea bugetelor anuale și a prognozelor financiare, monitorizând performanța financiară în raport cu aceste obiective și oferind sugestii pentru îmbunătățirea planificării financiare.

Responsabilități Principale:

Gestionarea Costurilor: Analizarea și gestionarea costurilor asociate operațiunilor de distribuție, inclusiv inventarul, logistica și cheltuielile/veniturile din lanțul de aprovizionare, pentru optimizarea profitabilității.

Conformitate: Asigurarea respectării reglementărilor financiare locale și naționale, incluzând depunerea declarațiilor fiscale, audituri și conformitatea cu standardele contabile.

Leadership în Echipa: Oferirea de leadership și îndrumare echipei de contabilitate, promovând o cultură a îmbunătățirii continue, acurateței și eficienței.

Control Intern: Dezvoltarea, implementarea și monitorizarea controalelor interne pentru a proteja activele companiei și a asigura integritatea datelor financiare.

Sisteme Financiare: Supravegherea întreținerii și îmbunătățirii sistemelor și software-urilor de contabilitate, asigurându-se că acestea răspund cerințelor operaționale ale companiei.

Colaborare: Colaborarea strânsă cu alte departamente, inclusiv operațiuni, vânzări și logistică, pentru a furniza perspective financiare care sprijină deciziile de afaceri.

Candidate Profile:

Educație: Diplomă de licență în Contabilitate, Finanțe sau un domeniu similar. O diplomă de master sau certificări profesionale (ex: CECCAR, CAFR, etc.) sunt un avantaj.

Experiență: Minimum 5 ani de experiență în contabilitate sau finanțe, cu o componentă semnificativă într-un rol managerial. Experiența în industria de distribuție sau băuturi este deosebit de apreciată.

Abilități Tehnice: Cunoștințe avansate în utilizarea software-urilor de contabilitate și gestiune, precum și în Microsoft Office Suite, în special Excel. Familiaritatea cu sistemele ERP reprezintă un plus.

Abilități Analitice: Capacitate analitică și de rezolvare a problemelor deosebit de puternică, cu abilitatea de a interpreta datele financiare și de a oferi recomandări fundamentate.

Abilități de Comunicare: Abilități excelente de comunicare verbală și scrisă, cu capacitatea de a prezenta eficient informații financiare părților interesate care nu au expertiză financiară.

Leadership: Experiență demonstrată în leadership, cu abilitatea de a motiva și dezvolta o echipă într-un mediu dinamic.

Atenție la Detalii: Atenție meticuloasă la detalii, cu un angajament ferm față de acuratețea în toate raportările financiare.

Adecco Romania

182 active ads

3.88

164 reviews

Career opportunities

Salary package

Work-life balance

Management

Procedures and values

Job criteria

Type of job Full-time
Cities Brasov