Key Account Manager - Ilfov - HR DESIGN CONSULTING

Key Account Manager - Ilfov

Published 31.08.2024 | Expires 30.10.2024
Apply

Job description

Ești un profesionist motivat cu pasiune pentru vânzări și managementul clienților cheie?

HR Design recrutează pentru clientul său - unul dintre cei mai serioși producători și furnizori a unei game variate de ambalaje din PET și PE, destinate produselor alimentare, farmaceutice, cosmetice, chimice și detergenți, din Județul Ilfov - un Key Account Manager!

Pentru a-ți desfășura activitatea, e important:

* să ai studii superioare de profil tehnic sau economic (Comerț, Marketing, Inginerie Industrială sau domeniu similar)

* să ai un profil de "hunter" și un istoric solid de performanță în creșterea vânzărilor

* să ai carnet de conducere categoria B și disponibilitate de a călători în funcție de nevoile afacerii, la nivel național

* să urmărești atingerea cifrelor de vânzări și să fii concentrat pe atingerea obiectivelor

* să ai abilitatea de a lucra independent, de a-ți prioritiza sarcinile și de a gestiona mai multe oportunități simultan

* să cunoști limba Engleză (cel puțin) la nivel mediu

* să cunoști programe de management al relațiilor cu clienții (CRM), sisteme ERP și Microsoft Office Suite

Competențele cheie pe care le căutăm:

* experiență dovedită în dezvoltarea afacerilor sau creșterea volumelor de vânzări în cadrul industriei manufacturiere (preferabil în domeniul plasticelor sau materialelor conexe), precum și în managementul conturilor cheie

* succes demonstrat în construirea și menținerea relațiilor cu clienții cheie, atingerea obiectivelor de vânzări și creșterea veniturilor companiei

Iată, în mod concret ce vei reuși să faci:

1/ creezi și dezvolți relații solide cu noi clienți precum și cu conturile cheie, acționând ca principal punct de contact pentru toate întrebările și activitățile legate de procesul de vânzare

2/ înțelegi nevoile, preferințele și obiectivele clienților și aliniezi produsele și serviciile companiei pentru a satisface eficient și la timp cerințele acestora

3/ asiguri producția și livrarea întocmai și la timp a produselor (și serviciilor) companiei

4/ colaborezi cu echipele interne (inclusiv financiar-contabil, producție și Logistică) pentru a asigura executarea întocmai a comenzilor clienților

5/ analizezi datele de vânzări, previziunile și feedback-ul clienților pentru a urmări performanța în raport cu obiectivele și pentru a dezvolta planuri de acțiune pentru a atinge și depăși obiectivele de vânzări (exemplu: progresul comenzilor clienților și previziunile îndeplinirii acestor comenzi pe termen scurt și mediu etc.)

6/ ești responsabil principal al procesului de negociere a contractelor, precum și a celui de stabilire a acordurilor de preț și a termenelor ți condițiilor de vânzare, pentru maximizarea rentabilității companiei

7/ urmărești bugetele clienților, negociezi reînnoirea contractelor, precum și achiziția de noi produse

8/ pregătești și prezinți rapoarte, propuneri și evaluări de afaceri pentru clienți și conducerea companiei, punând în prim-plan propunerile valoroase, indicatorii de performanță și strategiile de creștere a cifrei de afaceri

Dacă nu mai stai pe gânduri, ne poți transmite CV-ul tău pe adresa de email contact@hrdesignconsulting.ro pentru a intra în procesul de selecție.

Pentru mai multe informații despre prelucrarea datelor personale în cadrul procesului de recrutare, vă rugăm să consultați informarea disponibilă pe site-ul nostru la adresa: https://www.hrdesignconsulting.ro/gdpr/informare-prelucrare-date-pentru-recrutare-personal/

Job criteria

Employee Senior level (> 5 years)
Type of job Full-time
Cities Ilfov