Ofiter Procesare Vanzari Directe DSA Sud-Vest - Raiffeisen Bank

Ofiter Procesare Vanzari Directe DSA Sud-Vest

Published 20.08.2024 | Expires 04.11.2024

Job description

  • DomainFront office
  • AvailabilityFull-time
  • ExperienceMid Level
  • Type of contractNedeterminat
  • LocationAlba Iulia
  • SalaryTo be determined

Responsabilitati cheie:

Este responsabilpentruprocesareadosarelor de credit generate  de catre agentii de vanzari directe DSA ( parteneriindividuali) sauinstitutionali (brokeri) ;

Colaboreaza cu structura DSA si cu partenerii externi in vedereacompletarii/actualizariidocumentatieinecesarefinalizariidosarului de credit, intocmestedocumentenecesareaprobariidosarelor (opc, derogari, memo, etc) ;

Colaboreaza cu toate departamentele interne si depune toate  diligentele pentru finalizarea dosarelor si incheierea contractelor  de credit cu clientii ;

Comunica cu clientii si ii consilieaza in vederea semnarii  documentelornecesareincheieriicontractelorpentruprodusele bancare si a contractului de credit, le ofera informatii cu privire  la utilizareaaplicatiilorbanciisuportpentruacestprocessi/sau pentrunevoiulterioare legate de mentenanta;

Cunoaste caracteristicile si beneficiile intregii oferte deprodusebancareadresatasegmentului de clientela PF prin agenti de vanzaridirectesi se pastreaza permanent la curent cu  evolutia acestora precum si cu normele, procedurile si fluxurile  de lucruaferente;

Efectueaza corect si complet alte operatiuni conexe proceselor de vanzarecredite (deschideri de cont/ pachetecontcurent, activare internet banking/ smart mobile, actualizareadateloraferenteclientilor, etc);

Verifica si arhiveaza documentele procesate conform procedurilor in vigoare;

Alte responsabilitati specifice:

Este responsabil de calitateasiactualizarea in toateaplicatiilebanciiainregistrarilor/ informatiilor legate de clientela cu care ainteractionat, aplicareamasurilorcorespunzatoare de cunoasterea clientelei in scopul identificarii clientilor si a monitorizarii relatiilor de afaceri ale acestora, conform normelor si procedurile in vigoare;

Respectastandardele de calitate ale banciicomunicateprinsistemul de obiective, precum sirespectareanormelorprocedurilor, cunoasteriiclientelei, codului de conduita, regulilor de etica, valorilorsialtordocumenteoficiale ale bancii, precum sidatoria de insusireaeventualelormodificaricomunicate in legatura cu acestea;

Esteinscris in Registrulintermediarilor de asigurariavand cod RAF emis de ASF in urma promovarii examenelor de certificare profesionala si/ sau pregatire profesionala continua in asigurari;

Respectapolitica de acceptare a clientelei, atat in privintaneinitierii unei relatii de afaceri cu clienti considerati inacceptabili cat si a inchiderii relatiilor existente conform procedurilor Bancii si recomandarilor Directiei Conformitate;

Arhiveazatoatedocumentele care au stat la bazaprescoringurilor initiate de agentii dsa si a partenerilorexterni care nu s-au finalizat in documentatii/cereri de credite;

Comunica cu reprezentantiiagentiilor din aria geograficaacoperitapentrufinalizareasolicitarilorclientilor/pasilor de proces care se executa in agentie ;

Executaoricealtasarcinaalocata de superiorulierarhic, legata de fluxulfiresc al activitatiisimisiuneapostuluisiutilizeazacorespunzator echipamentele bancii in vederea pastrarii bunei functionalitatiaacestora.

Experiente anterioare cheie/ critice necesare pentru indeplinirea jobului:

Minim 1 an de experienta in domeniul financiarbancar/ asigurarisauexpunere anterioara in lucrul/ interactiune cu clientii.

 Cunostinte si traininguri necesare pentru indeplinirea jobului:

Cunostinte utlizare si operare PC:

         - Microsoft Office;

         - Cunostinteutilizareplatforme/aplicatiibancarespecificeproceselor de creditare PF, inrolaresi

actualizare clienti, inrolare si activare produsecorespunzatoarepachete de cont PF (ICBS, CRM, APS,

sharepointuri mortgage, Namirial, etc);

Limbaengleza: mediu

Studiisicertificari necesare:

Studii Superioare;

Certificare pentru vanzare asigurari

Competente/ Trasaturi de personalitate necesare pentru executia jobului:

Proactivitate;

Abilitati de comunicare si de negociere cu clientii interni si externi;

Abilitatea de a-si organiza si gestiona eficient timpul si activitatile;

Orientarea catre obiective si capacitatea de a livra rezultate;

Atitudine "can do".

Raiffeisen Bank

160 active ads

3.63

603 reviews

Career opportunities

Salary package

Work-life balance

Management

Procedures and values

Job criteria

Employee Medium level (2-5 years)
Type of job Full-time
Cities Alba Iulia