Regional Logistic Manager (Last Mile Delivery) - BAT Romania
Apply externally

Regional Logistic Manager (Last Mile Delivery)

Published 18.09.2024 | Expires 03.11.2024

Job description

BAT evoluează accelerat la nivel global cu un portofoliu extins de produse. Cu concepte precum VELO, VUSE și GLO ne asumăm misiunea de a reduce impactul industriei noastre asupra sănătății

Pentru a ne atinge misiunea, căutăm colegi care sunt pregătiți să fie parte din schimbare. Alătură-te nouă în această călătorie!

British American Tobacco Romania angajează Regional Logistic Manager in Bucuresti.

Principalele tale responsabilțăti vor include:

• Monitorizeaza zilnic impreuna cu echipa din subordine nivelul de Service Level Agreement atins pentru a se asigura ca orice deviatie fata de nivelul agreat este imediat remediata.
  • Se asigura ca resursele din aria acoperita sunt permanent evaluate si corect dimensionate in vederea acoperirii nevoilor de business intr-un mod eficient.
  • Dezvolta, implementeaza si monitorizeaza criteriile si standardele pentru Managementul Perfomantei impreuna cu echipa Last Mile Delivery (LMD) si se asigura ca Managementul Performantei este optimizat la nivel regional.
  • Dezvolta si este implicat activ in activitatile de implementare si mentinerea politicilor si procedurilor de lucru conform standardelor BAT.
  • Conduce si implementeaza initiative de imbunatatire continua a proceselor LMD si a eficientei proceselor din Supply Chain cu ajutorul organizatiei LMD.
  • Este responsabil de implementarea tuturor actiunilor specifice Supply Chain pentru susitinerea activitatilor de brand sau trade marketing.
  • Este responsabil de analiza si optimizarea costurilor de distributie secundara. (Deliver route cost performance)
  • Coordoneaza impreuna cu echipa din teren situatiile exceptionale care pot sa apara in activitatea de distributie si Cross Docking  (ex. varfuri de vanzari, retrageri planificate din piata, etc) printr-o planificare si executie eficienta. Impreuna cu echipa din subordine, organizeaza si supervizeaza toate operatiunile de cross docking, transport si distributie de produse asigurandu-se ca nivelul inalt de calitate este atins la nivel regional respectand politicile si standardele  BAT. Se asigura ca sunt indeplinite obiectivele nationale de distributie si operatiuni din Cross Dock pentru zona lui de responsabilitate.
  • Analizeaza continuu eficienta distributiei si operatiunile din Cross Dock pentru a  identifica, negocia si implementa cea mai buna strategie privind distributia si operatiunile logistice. Montorizeaza, evalueaza si implementeaza impreuna cu echipa Last Mile Delivery toate actiunile corective necesare pentru a atinge nivelul stabilit pentru KPI agreati (eficienta, efiacitate, acuratete livrare si incasare,activitati de retur,activitati de mercantizare,  cost, flota, etc)
  • Monitorizeaza impreuna cu echipa Last Mile Delivery rapoartele de KPI, performanta financiara, etc;  interactioneaza activ cu toate persoanele si departamentele relevante pentru imbunatatirea eficientei lantului de aprovizionare in cadrul BAT. Evalueaza regulat structura operationala a SSC LMD, in termeni de angajati, alocare costuri si flota de masini.
  • Coordoneaza implementarea eficienta si efectiva a activitatilor de distributie astfel incat sa asigure un nivel inalt de satisfactie a clientilor si consumatorilor. Supervizeaza activitatile echipelor din zona alocata pentru evitarea situatiilor de nelivrare si plati intarziate.
  • Evalueaza materialele si activitatile pe baza rapoartelor venite din teren si de la furnizorii de servicii logistice BAT si prezinta noi propuneri in vederea dezvoltarii si eficientizarii operatiunilor logistice si de  distributie la nivel regional, conform stategiei stabilite in departamentul de Supply Chain.

Ce căutăm?

• Experienta profesionala in industria produselor de larg consum (FMCG) de minim 5 ani – Trade Marketing, Route to Market & Secondary Supply Chain
  • Experienta in activitatea de distributie directa si/sau indirecta si activitatea de gestionare a punctelor de Cross Docking (procese de transloading)
  • Cunoasterea operatiunilor logistice in Cross Dock-uri si a operatiunilor de distributie produse si incasare bani si instrumente de plata.
  • Studii superioare
  • Foarte buna capacitate de dezvoltare, motivare si coordonare de echipe
  • Buna intelegere a indicatorilor financiari specifici departamantului SSC
  • Cunoscator al limbii Engleze – nivel avansat
  • Persoana foarte comunicativa, capacitate puternica de influentare, capabila de a lucra in echipe; foarte buna capacitate de planificare a activitatilor si de analiza a acestora; capabila sa ia decizii rapid; viteza de reactie ridicata in situatii neprevazute; creativa si cu initiativa, cu mentalitate de invingator; bune abilitati de prezentare; capacitate de coordonare, organizare si planificare, orientat spre performanta si rezultate;
  • Cunostinte de operare pe PC (Ms. Office, Outlook, etc)
  • Permis de conducere categoria B

Ce îți oferim?

• Bonus anual de performanță competitiv (în funcție de eligibilitate)
  • Gama noastră de beneficii variază în funcție de țară și include diverse planuri de sănătate, inițiative pentru echilibrul dintre viața profesională și cea privată, sprijin pentru transport și un plan de vacanță flexibil cu stimulente suplimentare
  • Parcursul tău profesional alături de noi nu are limite, poți sa te dezvolți în funcție de aspirațiile tale. Alături de noi la BAT vei deveni parte dintr-un mediu care susține dezvoltarea  profesională în interiorul companiei, unde progresul carierei tale nu este doar o declarație - este o realitate pe care suntem dornici să o construim împreună. Profita de oportunitate și planifica-ți dezvoltarea; Următorul capitol începe aici.
  • Vei avea acces la platforme de învățare online și programe personalizate de creștere pentru a- ți dezvolta abilitățile de lider
  • Prioritizăm inovarea continuă într-un mediu aflat în permanentă transformare, pentru a ne pregăti pentru schimbările continue

DE CE SĂ TE ALĂTURI BAT?

Suntem una dintre puținele companii certificate ca Global Top Employer de către Top Employers Institute – pentru oferirea unor condiții excelente angajaților.

Colaborarea, incluziunea și parteneriatul stau la baza a tot ceea ce facem aici la BAT. Ne dorim ca fiecarei persoană să prospere, indiferent de gen, orientare, statut matrimonial sau de parteneriat civil, schimbare de gen, rasă, religie sau credință, culoare, naționalitate, origine etnică sau naționalitate, dizabilitate, vârstă, abilități, experiență, educație, mediu socio-economic și profesional, statut de veteran, perspective și stiluri de gândire. Știm că încurajarea talentelor din toate mediile este ceea ce ne face mai puternici și mai bine pregătiți pentru a ne îndeplini misiunea.

Vedem pauzele de carieră ca oportunități, nu ca obstacole. Prin programul Global Returners, sprijinim profesioniștii care doresc să-și reia cariera după o absență prelungită din câmpul muncii (de exemplu, timpul dedicat îngrijirii familiei, concediu parental, serviciu militar, an sabatic și / sau începerea unei afaceri proprii).

Vino alături de noi și descoperă ce este posibil pentru tine la BAT. Află mai multe despre cultura noastră organizațională, premiile și certificările obținute ca angajator aici.

Dacă aveți nevoie de ajustări sau adaptări pentru a vă ajuta să obțineți cele mai bune rezultate în timpul procesului de recrutare, sunteți încurajați să ne anunțați. Ne angajăm pe deplin să vă sprijinim făcând aranjamentele adecvate pentru a vă demonstra întregul potențial.

BAT Romania

BAT Romania