Sales Repreentative Horeca - Adecco Romania

Sales Repreentative Horeca

Published 09.07.2024 | Expires 04.11.2024

Job description

Client Description:

Adecco Permanent Placement este in cautarea unui Sales Representative in Horeca pentru unul dintre clientii sai, un brand cunoscut din categoria de vinuri.

Responsibilities:

Scopul Pozitiei

-Cresterea vanzarilor si a distributiei numerice, direct sau prin intermediul echipei de

vanzari a distribuitorilor, in canalele: HoReCa, vinoteci, saloane de evenimente si

corporate

-Influentarea vanzarilor in magazinele de tip KA international

-Reprezentarea companiei la evenimentele relevante din piata de vinuri

-Este prima linie de contact al companiei cu distribuitorii, cu clientii directi, cu consumatorii

si cu managementul local in magazinele IKA.

-El/ea este responsabil de cresterea vanzarilor catre consumatorii din zona sa de activitate.

Responsabilități

-Realizarea obiectivelor de vanzari si de distributie a produselor companiei folosind toate

parghiile conforme cu politicile de vanzari, marketing si financiare ale companiei. Exploateaza

oportunitatile de crestere a vanzarilor in toate canalele de vanzare - distribuitori, retail, HoReCa,

vinoteci, saloane de eveniment si corporate.

-Viziteaza constant si dezvolta o relatie profesionista de colaborare cu clientii din zona sa.

Solutioneaza problemele clientilor legate de toate aspectele colaborarii – vanzari,

logistica, administativ/financiar, etc.

-Impreuna cu managementul distribuitorului se implica in activitatea distribuitorului cu scopul

realizarii obiectivelor de vanzari si distributie. Ofera sprijin agentilor de vanzari ai distribuitorilor

pentru activarea si mentinerea clientilor.

-Monitorizeaza constant evolutia universului de clienti activi / potentiali din zona de activitate

si exploateaza oportunitatile de vanzari / distributie existente in piata.

-Monitorizeaza prezenta la raft a produselor in retele de retail din zona si rezolva eventualele situatii de OOS.

-Evalueaza constant nivelul stocului din depozitele distribuitorilor si obtine comenzi pentru a

evita OOS.

-Implementeaza, monitorizeaza si analizeaza rezultatele investitilor efectuate in clienti.

-Negociaza in limita politicii comerciale nationale, contractele cu distribuitorii si clientii din

zona de activitate de o maniera care asigura maximizarea vanzarilor si a profitului companiei.

-Raporteaza saptamanal activitatea desfasurata in saptamana precedenta, intelegerile

incheiate in piata si activitatea planificata pentru saptamana viitoare. Raporteaza lunar clientii

noi din luna precedenta, clientii activi ai distribuitorului si stocurile distribuitorilor.

-Concepe si implemeneaza – in acord cu Directorul Comercial - planuri anuale pentru

fiecare distribuitor / judet din zona sa, analizeaza situatia distribuitorilor si a clientilor existenti si

potentiali, propunand masuri de dezvoltare a distributiei si de crestere a vanzarilor.

-Propune, organizeaza si implementeaza evenimente relevate pentru marcile Castel Vinum:

degustari, samplinguri, targuri, conferinte.

- Implementeaza si monitorizeaza campaniile nationale sau locale de marketing. Se implica

activ in maximizarea rezultatelor acestora.

-Informeaza despre actiunile concurentilor in piata (sistem de distributie, politici comerciale,

programe dedicate canalelor de distributie sau consumatorilor), lansari de produse, preturi, etc.

- Adopta o atitudine pozitiva si constructiva, coopereaza cu restul angajatilor companiei

pentru bunul mers al activitatii generale.

-Reprezinta compania de o maniera profesionista, in concordanta cu valorile companiei si

ale brandurilor.

-Atentioneaza managementul companiei legate de eventualele riscuri (clienti, produse).

Candidate Profile:

Candidatul ideal

-Candidat ambitios, resposabil, cu spirit de initiativ si in special dornic sa se dezvolte;

-Sa aiba experienta, maturitate si sa poate intelege acest domeniu (ideal sa cunoasca acest domeniu, poate cunoaste categorii de vinuri )

-De preferat sa aiba experineta in Vanzari B2B, dar nu neaparat

-Nivel de experienta sa aiba de preferat minim 3-5 ani experienta;

-Limba Engleza-Nivel Conversational

-Permis de conducere-Categoria B

Adecco Romania

182 active ads

3.88

164 reviews

Career opportunities

Salary package

Work-life balance

Management

Procedures and values

Job criteria

Type of job Full-time
Cities Bucharest