Top Engineering 2023 Top Engineering 2023 Bosch Romania Bosch Romania

Bosch Romania

1297 reviews

6 Principii de Leadership în Bosch

23.08.2024

Prin campania #Inspire, dorim să vă prezentăm o gamă cât mai variată de experiențe de leadership din toate locațiile Bosch. Deși angajații Bosch împărtășesc valori comune, fiecare membru aduce elemente unice în companie. Iar la baza fiecărei echipe din Bosch se află un lider cu principii bine definite, care le transmite mai departe. Până acum, am adunat peste 25 de povești de la lideri, pe care vă invităm să le descoperiți pe site-ul nostru, în secțiunea Știri & Noutăți. Din ele am extras 6 principii de leadership care conduc echipele spre inovație.

1. Empatia, încrederea și respectul în echipă - elementele care susțin performanța

În formarea echipei mele, îmi propun să promovez relații puternice, bazate pe încredere și respect reciproc. Aspir să cultiv un mediu în care fiecare membru se simte apreciat și sprijinit, încurajând comunicarea deschisă și colaborarea. Împreună, ne vom concentra asupra viitorului, îmbrățișând oportunitățile de învățare și evoluând colectiv. Este important ca echipa mea să știe că sunt dedicată succesului și bunăstării lor, mereu gata să îi susțin și să pledez pentru creșterea lor.

Poți citi aici mai multe despre viziunea Andei Pătruța, Coordonator Sisteme de Producție la fabrica Bosch din Blaj.

2. Optimismul și multicultrualitatea ne fac mai puternici în fața provocărilor

„Cred mult în ajutorul reciproc, în faptul că greutățile ne întăresc și ne fac să fim mai uniți. De aceea, nu îmi este teamă să-mi suflec mânecile și să ajut când este nevoie de mine. De asemenea, cred că abordând dificultățile cu curaj, reușim să evoluăm, să acumulăm experiență și să fim mai buni. [...] Suntem o echipă multiculturală, cu colegi din diverse background-uri culturale, care vorbesc 13 limbi diferite. Este de-a dreptul fascinant cum toată această diversitate se aliniază și reușește să găsească soluții creative la numeroase provocări.

Descoperă viziunea lui Patrick Kiszel, Team Leader în domeniul auto din Timișoara poți vizita acest link.

3. Schimbările sunt oportunități de creștere și colaborare la nivel de echipă

„Ceea ce mă motivează zi de zi la Bosch, este mediul profesional în care activez. Sunt înconjurat de oameni cu expertiză în diferite domenii ale ingineriei care mă susțin în proiectele de inovare a prototipurilor. Succesul pentru mine și echipa mea este atunci când clientul este mulțumit, și ulterior revine cu proiecte noi cu un grad de complexitate mărit și ne recomandă mai departe. Aceste situații de succes îmi dau o energie remarcabilă ca să continuăm ceea ce facem.”

Mai multe despre Mihai Hirișcău, manager de proiect responsabil pentru dezvoltarea unităților de control electronice (ECU) pentru sistemele de direcție ale autovehiculelor de la Centrul de Inginerie Bosch din Cluj, găsești aici.

4. Curajul de a greși și asumarea responsabilității ne ajută să devenim mai buni

„Nu îmi este frică să greșesc, deoarece consider că și greșelile ne ajută să învățăm și să acumulăm experiențe noi. Prin urmare, devin o variantă a mea îmbunătățită. Am curajul să iau decizii și să-mi asum responsabilitatea.”

Poți citi mai multe despre viziunea lui Marius Rusu, Managerul departamentului de calitate la fabrica Bosch din Jucu aici

5. Viziunea comună și încrederea în abilitățile echipei contribuie la împlinirea obiectivelor

„Succesul echipei noastre se datorează faptului că ne concentrăm pe rezultate și ne bazăm pe toate calitățile colegilor noștri, competențele și abilitățile lor. Mai exact, împreună suntem mai inteligenți, mai creativi, mai competenți! [...] Orientarea spre rezultate, construirea unei strategii eficiente, încrederea în echipa mea și în ideile lor și, bineînțeles, disciplina în execuție sunt, pentru mine, motoarele succesului. Când avem încredere unii în alții, ne respectăm reciproc și împărtășim o viziune comună. Cu toții putem contribui la împlinirea obiectivelor.”

Descoperă aici povestea lui Horia Todoran, Director General al diviziei de vânzări din Bosch Rexroth.

6. Curiozitatea și inițiativa - principiile care ajută la dezvoltarea rapidă în carieră

" Deși consider că sunt importante experiența și cunoștințele cu care colegii noi vin în companie, ceea ce apreciez cel mai mult, însă, sunt curiozitatea de a înțelege cât mai bine și inițiativa de a se implica în proiecte. Astfel de oameni sunt remarcați imediat de către ceilalți și au șansa de a se dezvolta rapid în carieră. Avem membri în echipă care au început pe poziția de Working Student, dar și-au găsit calea spre a excela în activitate, devenind cunoscuți și apreciați în cadrul organizației noastre regionale. [...]  Cele mai bune idei reies în urma brainstorming-ului de echipă. Ca lider, preiau inițiativa la finalul unei discuții pentru a aduce claritate în ceea ce privește ideile principale, concluziile, termenele de implementare și, totodată, pentru a transmite încurajările mele echipei."

Mai multe despre Ionuț Murgu, Country Business Director în divizia Scule Electrice Bosch din România, și principiile lui de leadership poți afla accesând acest link.

La Bosch, succesul se bazează pe empatie, încredere, respect, optimism, multiculturalitate, curaj și inițiativă. Fiecare lider aduce o viziune unică, creând un mediu de lucru unde te simți apreciat și sprijinit. Această diversitate stimulează inovația și creșterea continuă.

Dacă dorești să faci parte din echipa Bosch, te invităm să descoperi oportunitățile de carieră pe pagina noastră de cariere.

Work #LikeABosch