Cemacon SA Cemacon SA

Cemacon SA

4 reviews

CEMACON a lansat noua gamă de cărămidă aparentă la Romanian Design Week

23.07.2024

Cel mai așteptat eveniment românesc din sfera creativ-culturală a avut loc la București, în perioada 24 mai - 2 iunie. Expoziția centrală a fost găzduită de fostul Restaurant Cina, unde CEMACON a fost prezent cu mai multe instalații care pun în valoare noua noastră gamă de cărămidă aparentă și procesul de fabricație.

În cadrul expoziției, CEMACON a atras atenția publicului cu expunerea unor coloane poziționate în degrade, valorificând nuanțele noastre de cărămidă aparentă și evidențiind frumusețea produselor 100% naturale.

Ne-am propus ca această gamă de cărămidă aparentă să aducă acea notă de rafinament de care arhitecții din România au nevoie pentru a da personalitate clădirilor autohtone. Marele nostru avantaj, pe lângă calitatea asigurată de tehnologia de ultimă generație, este faptul că putem asigura un termen de livrare rapid și un preț accesibil, datorită faptului că realizăm producția în România, iar materia primă este de proveniență locală”, subliniază Daniel Șologon, CEO Cemacon.

Tehnologia utilizată de către CEMACON pentru obținerea produselor este cea mai modernă din Europa și garantează proprietățile superioare ale produselor: durabilitate, absorbție de apa redusă, rezistență ridicată la înghet-dezgheț. De asemenea, procesul tehnologic este eficient și sustenabil, amprenta de carbon fiind redusă cu 90% față de procesul prin care se obțineau plăci de cărămidă prin tăierea cărămizilor tradiționale pline.

De asemenea, în calitate de partener principal al RDW, CEMACON a susţinut și evenimentul Noaptea Albă a Studiourilor de Arhitectură, care a avut loc pe data de 30 mai şi a deschis uşile a 27 de birouri şi spaţii de lucru ale specialiştilor din domeniu, în cadrul unor evenimente sociale pentru colegi, prieteni şi publicul larg.