Flex Romania Flex Romania

Flex Romania

203 reviews

#WomeninFlex - Gabriella, Hardware Development Manager

04.04.2022

Încheiem seria articolelor dedicate Women in Flex România cu povestea unui intern, care a învăţat şi a evoluat alături de echipa R&D medical.

Gabriella Vaina, Hardware Development Manager, s-a alăturat Flex Timişoara în 2016, în grupul R&D medical, lucrând la lucrarea de licenţă, iar după terminarea studiilor a decis să rămână în cadrul companiei. A fost atrasă de tehnologia folosită şi de echipele cu experienţă în domeniu.

După perioada de internship, a evoluat în postul de inginer hardware apoi, datorită procesului de job rotation, a avut ocazia de a se familiariza şi cu procesele şi procedurile ce ţin de departamentul de quality assurance şi quality engineering ce stau la baza dezvoltării şi creării unui produs. „Cred că toată lumea, mai ales un intern aflat la început de drum, ar trebui să treacă prin job rotation pentru a avea o privire de ansamblu despre rolul de inginer într-o companie globală.”

Din 2021, Gabriella a avansat în rolul de Hardware Development Manager în departamentul R&D Medical, care „e un domeniu mai special, ştii că produsul la care lucrezi poate îmbunătăţi sau salva viaţa unui om.”

În departamentul R&D colegii se bazează pe colaborare şi sprijin reciproc, atât în echipele locale, cât şi în proiectele dezvoltate împreună cu specialiştii din alte centre de design, precum Italia, sau Austria. „Niciodată nu ştii când o idee menţionată într-o discuţie poate duce la o soluţie eficientă pentru rezolvarea unei probleme. Şi asta îmi place foarte mult în Flex, faptul că există acel tip de comunicare deschisă care permite expunerea ideilor. Oamenii cu care lucrez mă inspiră şi asta mă motivează în munca mea de zi cu zi.”

#WomenInFlex #LifeAtFlex