Kaufland Romania Kaufland Romania
Kaufland Romania

Kaufland Romania

1453 reviews

Grija pentru angajați, recunoscută oficial: Kaufland România, Angajator de Top pentru al șaselea an consecutiv

25.01.2021

Kaufland, lider pe piața de retail, obține pentru al șaselea an consecutiv certificarea internațională Angajator de Top în România, pentru primul an în Moldova și pentru cel de-al doilea an consecutiv în Europa. Recunoașterea a fost acordată de institutul independent Top Employers din Olanda și vine ca o confirmare a demersurilor constante pe care compania le inițiază pentru a rămâne un sprijin puternic pentru angajații actuali și totodată pentru a veni în întâmpinarea celor aflați în căutarea unui loc de muncă cu oportunități de carieră diverse și posibilitatea de a se dezvolta într-o companie de top.

Top Employers Insitute evaluează anual, prin criterii riguroase de selecție, condițiile pe care companiile de top din întreaga lume le oferă angajaților. Încă din anul 2016, meritele Kaufland România ca angajator sunt recunoscute oficial, an de an, aceste certificări importante venind ca o confirmare a faptului că grija pentru angajați este una dintre principalele priorități ale companiei.

Titlul Top Employer este acordat companiei pentru beneficiile numeroase oferite angajaților. Printre acestea se numără condițiile optime de desfășurare a activității profesionale, strategia de dezvoltare a personalului, managementul performanței, integrarea noilor angajați, beneficiile salariale oferite și cultura organizațională. Aceste avantaje, completate de echilibrul muncă versus viață personală, și oferite în mod egal tuturor angajaților, susțin echipa să scrie performanța Kaufland și, totodată, evidențiază faptul că fiecare rol din cadrul companiei este unul esențial.

Faptul că recunoașterea Top Employers Institute ajunge pentru al șaselea an consecutiv în familia Kaufland România confirmă, din nou, faptul că factorul uman este unul dintre cei mai importanți piloni atunci când vine vorba despre succesul companiei.” , declară Estera Anghelescu, Recruiting & Employer Branding Director, Kaufland România. „Fiecare angajament pe care ni-l asumăm atunci când facem demersurile necesare pentru integrarea noilor colegi sau pentru a le oferi motivația necesară colegilor care ne sunt deja alături este o promisiune pe care o ducem întotdeauna la bun sfârșit. Suntem și rămânem în continuare un sprijin puternic pentru toți cei care își doresc să se dezvolte personal și profesional într-o companie de top." , adaugă aceasta.

În prezent, Kaufland România deține 139 magazine în toată țara și are peste 15.000 de angajați care își desfășoară activitatea, atât în magazinele din întreaga țară, cât și în Sediul Central din București sau în Centrele Logistice din Ploiești și Turda.

Compania este, de aproximativ un an și jumătate, prezentă și pe piața din Republica Moldova, iar anul 2021 este anul în care Kaufland Moldova obține prima certificare Top Employer.

Sprijinul puternic oferit celor peste 500 de angajați care își desfășoară activitatea în cele trei magazine și în Sediul Central din Chișinău și, totodată, deschiderea de a identifica noi talente sunt doar două dintre criteriile care contribuie la obținerea primului titlu de Angajator de Top.

Cei interesați de un loc de muncă în cadrul unei companii ale cărei merite de top sunt recunoscute oficial pot accesa cariere.kaufland.ro și cariere.kaufland.md pentru a afla mai multe despre oportunitățile de carieră și totodată despre pachetul complet de beneficii.

La Kaufland, fiecare persoană își găsește locul, indiferent de abilități sau experiență.