Kaufland Romania Kaufland Romania
Kaufland Romania

Kaufland Romania

1453 reviews

Kaufland România continuă programul de finanțare a ONG-urilor cu 1 milion de euro

12.06.2018

​Compania noastră dă startul celui de-al doilea apel de proiecte în cadrul programului de finanțare a ONG-urilor cu granturi nerambursabile în valoare totală de 1 milion de euro, pentru a derula proiecte sustenabile pentru România.

​Primul apel de proiecte a înregistrat un succes extraordinar: peste 13.000 de solicitări au fost primite din partea ONG-urilor - prin accesarea platformei, apelarea serviciului de helpdesk sau participarea la ateliere.

Cea de-a doua sesiune de depunere a proiectelor va începe pe 21 iunie 2018, iar ONG-urile pot depune aplicațiile online, pe platforma programului (www.instaredebine.ro),numai pe această dată, între orele 9:00 – 16:00.

Ca urmare a interesului ridicat, în cadrul acestui apel de proiecte nu va mai exista limită de cereri de finanțare ce pot fi depuse, iar comisia de jurizare va evalua toate solicitările complete, ce îndeplinesc criteriile de aplicare descrise pe site-ul programului, în Ghidul Solicitantului.

Ulterior, cea de a treia - și ultima - sesiune de depunere de proiecte va avea loc în august 2018.

Programul #ÎNSTAREDEBINE se adresează tuturor asociațiilor, fundațiilor și federațiilor care dezvoltă proiecte în domeniile cultură, sport și viață sănătoasă, valoarea maximă a finanțării acordate pentru un proiect fiind de 235.000 lei (aproximativ 50.000 euro). O atenție specială în finanțare este acordată proiectelor pentru zonele rurale: 25% din totalul proiectelor sprijinite se vor adresa comunităților și beneficiarilor din mediul rural.