Miele Tehnica Brasov Miele Tehnica Brasov
Miele Tehnica Brasov

Miele Tehnica Brasov

77 reviews

Miele Brașov la Simpozionul Internațional de Design și Tehnologie în Packaging-ul Electronic (SIITME 2020)

23.10.2020

Workshop HR la SIITME 2020

Parteneriat strategic pentru educatie 2030

Edițiile anterioare SIITME au oferit cadrul favorabil reunirii și colaborării partenerilor din Mediul Industrial și Academic, cu scopul de a dezvolta un parteneriat permanent care să susțină progresul viitor al industriei electronice. Cele două elemente cheie avute în vedere sunt tehnologia și resursele umane.

Suntem încântați să vedem preocuparea constantă a participanților la SIITME pentru cercetare și  inovare. Temele abordate ca: robotica, inteligența artificială, prototip virtual, rețea inteligentă, management termic, tehnologie de asamblare și fabricație , etc. sunt o dovadă a faptului că industria este într-o continuă și rapidă transformare tehnologică.

Cu focus pe digitalizare, automatizare și robotizare, preocuparea mediului economic vizează oportunitatea de a dezvolta competențele și abilitățile viitoarei generații: flexibilitate cognitivă, viziune de ansamblu, gândirea critică, inovarea, etc.

Provocarea noastră ca angajator este să dezvoltăm un cadru în care temele menționate anterior nu sunt singulare și dispersate, ci fac parte dintr-o strategie solidă.

Astfel, în 2019 a fost organizat în parteneriat cu UPB București atelierul practic  Miele - mini washing machine” (MMWM) adresat studenților de an II si III, conceput ca oportunitate de exprimare și inovație.

Studenții au luat contact cu tehnologia Embedded folosită în Miele, au dezvoltat noi abilități de programare și au lucrat pe activități cu complexitate progresivă. Mașina de spalat Miele este extensibilă, putând fi adaptată pentru a suplimenta aproape orice conținut teoretic, software și hardware.

În 2020, în contextul limitării interacțiunii fizice, în cadrul departamentului de Dezvoltare Software și  Hardware  a fost dezvoltat un concept prin care studenții pot lucra remote pe proiectul MMWM, din orice locație cu acces la internet. Noi funcționalități au fost adăugate modelului anterior și astfel a luat naștere clasa Prestige, asigurând compatibilitatea între prototipul virtual și produsul real.

Implicarea și suportul constant al companiei Miele încurajează generarea de proiecte de cercetare cu potențial de implementare.

Un mediu de lucru care dispune si oferă acces la tehnologie de ultimă oră și în care unde angajații se simt încurajați să experimenteze și să facă schimb de know-how, generează inovație.

Miele se implică și susține constant mediul academic pentru alinierea conceptului de educație la cerințele industriei.

#Miele #immerbesser.