SoftServe SoftServe

SoftServe

15 reviews

5 PAȘI PENTRU UN START DE SUCCES ÎN IT

08.02.2024

Transformarea digitală ia amploare de la an la an, iar IT-ul devine o opțiune de carieră din ce în ce mai atractivă atât pentru tinerii la început de drum, cât și pentru persoanele care doresc să își schimbe traseul profesional. Din fericire, noi, la SoftServe, avem multă experiență în ceea ce privește educația și reconversia profesională, așa că iată câteva sfaturi de la experții noștri pentru a vă ghida spre un start de succes în IT.

DETERMINARE

Schimbarea carierei și, în special, trecerea la un domeniu tehnic, necesită determinare și o viziune clară. Fiți pregătiți să investiți efort și timp pentru a învăța noi abilități și a vă adapta ritmului rapid al industriei. Stabiliți-vă obiectivele și setați-vă un plan clar pentru a reuși să le atingeți.

Pentru Mihai, Trainee Software Engineer la SoftServe, trecerea de la un job de back-office la un rol de programator nu a fost simplă. Au fost multe provocări, dar, având o pasiune pentru tehnologie, a făcut un salt de credință și a perseverat pe acest nou drum spre o carieră de inginer software Java. Acum, după aproape 3 luni petrecute la SoftServe, el crește și învață noi abilități în fiecare zi, îndreptându-se cu pași siguri spre o carieră de succes.

EVALUAȚI-VĂ ABILITĂȚILE ÎN COMPARAȚIE CU CERINȚELE POSTULUI

Înainte de a aborda un domeniu care vă interesează este esențial să vă evaluați abilitățile și să identificați locurile de muncă care se aliniază cu punctele voastre forte. Prin urmare, cercetați descrierile rolurilor care vă interesează și identificați abilitățile și calificările necesare, astfel încât să vă puteți autoevalua și pregăti suplimentar.

De exemplu, colega noastră Iryna, fostă profesoară de limbi străine și expertă în comunicare, și-a schimbat jobul în urmă cu 4 ani și a devenit manager de proiect, valorificându-și setul de competențe acumulate în domeniul comunicării. "90% din activitățile de management de proiect se bazează pe o comunicare intensă cu părțile implicate", spune Iryna. Dar acest lucru nu înseamnă că a fost ușor. A fost nevoie de multă muncă și concentrare pentru a începe o nouă carieră.

"Am început prin a evalua care sunt cerințele pentru a deveni asociat PMO. A trebuit să aprofundez teoria managementului de proiect", continuă Iryna.

Un alt obstacol care ar fi putut să o împiedice să ajungă acolo unde își dorea a fost lipsa de cunoștințe tehnice.

"Cu toate acestea, nu am vrut să renunț și, cu ajutorul unor sfaturi de la colegi, am fost îndrumată în direcția corectă și am început să particip la mai multe cursuri, să urmez mai multe traininguri și să citesc cărți pentru a-mi consolida înțelegerea tehnică a procesului SDLC, a modului în care se dezvoltă tehnologia și multe alte lucruri legate de IT. Mi-au trebuit 4 luni bune pentru a mă pregăti, dar apoi a venit ziua în care am trecut testul tehnic și interviul", adaugă Iryna.

"Acum, susțin întotdeauna oamenii motivați să schimbe ceva sau să înceapă noi demersuri, oricât de complicate ar părea. Știu că, prin muncă și pasiune, putem realiza orice."

CONCENTRAȚI-VĂ PE ÎNVĂȚARE

Industria IT evoluează în mod constant și este esențial să rămâi la curent cu cele mai recente tendințe tehnologice. Caută oportunități de învățare, cum ar fi cursuri online, ateliere de lucru sau stagii de practică pentru a-ți dezvolta abilitățile și a dobândi experiență.

În comparație cu alte industrii, programatorii pot folosi cu ușurință diferite platforme pentru a crea proiecte practice și pentru a se alătura comunităților tehnice și a beneficia de expertiza altor profesioniști.

INVESTIȚI ÎN CERTIFICĂRI ȘI ÎN LIMBA ENGLEZĂ

Certificările IT sunt foarte apreciate în industrie și vă pot oferi un avantaj pe piața muncii. Investiți în certificări care se aliniază cu obiectivele vostre de carieră și cu rolurile care vă interesează. În plus, engleza este limba industriei IT, așa că investiți în îmbunătățirea abilităților de comunicare în limba engleză.

NU VĂ FIE TEAMĂ SĂ ÎNCEPEȚI DE LA ZERO

Trecerea la IT ar putea necesita să începeți de la zero și asta este în regulă. Acceptați procesul de învățare și nu vă lăsați descurajați de eșecuri. Credeți în voi și continuați să mergeți înainte.

Spre exemplu, după 5 ani în care a lucrat ca profesor universitar în sectorul tehnologiei industriale, Roman Murzac a luat-o de la capăt ca stagiar în Big Data Engineering.

"Sunt multe de spus despre învățare sau despre aspectele tehnice, dar cel mai important lucru în cazul meu a fost lupta cu propriile mele temeri și cu presiunea socială. Acum, consider că această decizie este cel mai mare succes profesional din cariera mea. Deși sunt abia la început în acest domeniu nou, sunt mai încrezător ca niciodată în forțele mele", spune Roman.

DE UNDE SĂ ÎNCEPEȚI ATUNCI CÂND PORNIȚI DE LA ZERO

Dorina Itu, partenerul de învățare al SoftServe în România, îi sfătuiește pe cei care vor să înceapă o carieră în IT să o ia pas cu pas și să investească în acumularea de cunoștințe teoretice și practice de bază din aria lor de interes.

Iată câțiva pași simpli:

• Folosiți LinkedIn sau alte platforme cu locuri de muncă pentru a cerceta job-urile din IT și a verifica competențele și calificările necesare;
  • Căutați cursuri în domeniile de interes pe platforme de învățare online, cum ar fi Udemy, Coursera sau SoftServe Academy;
  • Verificați site-urile web ale companiilor pentru stagii de practică și programe de formare profesională;
  • Alăturați-vă comunităților online de IT pentru a face networking și a descoperi bune practici de la profesioniștii din industrie;
  • Citiți cărți și bloguri pe teme legate de IT pentru a fi la curent cu cele mai recente tendințe.

SoftServe pune un accent puternic pe educație. În ultimii 4 ani, 17.850 de persoane au absolvit Academia SoftServe – o platformă de învățare IT care oferă cursuri variate. În aceeași perioadă, 2.806 tineri au finalizat stagii de practică la noi. Ca urmare a acestor soluții, am angajat 3.922 de persoane, la nivel global.

În concluzie, trecerea la IT poate fi o experiență plină de provocări, dar și de satisfacții. Cu determinare, concentrare și dorință de învățare, vă puteți construi o carieră de succes în această industrie. Urmați acești pași simpli, căutați sfaturi practice, credeți în voi înșivă și veți fi pe drumul cel bun pentru a deveni un profesionist IT de succes.

CARIERE LA SOFTSERVE

Roman Murzac a trecut de la o carieră academică de succes la un stagiu în domeniul ingineriei datelor.

Mihai Lascu a decis să își schimbe jobul de back-office pentru o oportunitate ca Trainee la SoftServe.

Iryna Kuchma nu s-a temut niciodată să se transforme din punct de vedere profesional: a început ca profesoară de limbi străine, a trecut la comunicare, iar acum este un manager de proiect .