SoftServe SoftServe

SoftServe

15 reviews

CE ÎNSEAMNĂ ȘI CUM FUNCȚIONEAZĂ DEPARTAMENTUL R&D LA SOFTSERVE

07.03.2024

La SoftServe, împingem în mod constant limitele tehnologiei. Una dintre componentele cheie este cercetarea și dezvoltarea. Dar cum funcționează, de fapt, departamentul de cercetare și dezvoltare? Pentru a afla mai multe și a descoperi detalii din “cutia neagră” a funcționării unui departament de cercetare și dezvoltare (R&D), vă voi împărtăși opiniile mele despre echipa noastră și despre modul în care comercializăm tehnologii avansate. Sunt Volodymyr Karpiv, director R&D la SoftServe. Timp de 10 ani, înainte de a conduce echipa de R&D, am lucrat în domeniul cercetării. Am avut un parcurs de la academie la start-up.

IMPORTANȚA CERCETĂRII ȘI DEZVOLTĂRII (R&D)

Obiectivul principal al cercetării și dezvoltării la SoftServe este comercializarea deep tech. Ce înseamnă deep tech? Implică lucrul la soluții construite pe baza unor provocări științifice sau inginerești substanțiale, dar și abordarea unor probleme complexe care necesită dezvoltare și investiții pe termen lung.

În urmă cu mai bine de 15 ani, la SoftServe s-a format echipa de cercetare și dezvoltare. Iar acum, peste 100 de specialiști din șapte țări lucrează la cercetare și dezvoltare cu deep tech, dezvoltând tehnologii de ultimă oră și extinzând expertiza noastră revoluționară. Pentru a diferenția deep tech de alte tehnologii, SoftServe folosește un concept numit "modelul celor trei orizonturi". Soluțiile deep tech se încadrează în modelul celor trei orizonturi, ceea ce indică faptul că impactul lor va fi realizat într-un interval de timp cuprins între 4 și 8 ani. Concentrându-se pe aceste tehnologii pe termen mai lung, cum ar fi quantum, metaverse sau inteligența artificială avansată, SoftServe este capabilă să dezvolte soluții care s-ar putea să nu fie încă adoptate pe scară largă în industrie sau în general pe piață, poziționându-se ca pionieri în domeniul lor.

Dacă mă întrebați de ce sunt importante cercetarea și dezvoltarea, cred că este esențial să lucrăm la tehnologii care nu sunt adoptate la scară largă în prezent. Această abordare permite companiei SoftServe să anticipeze viitoarele nevoi ale industriei și să rămână în fața concurenței. Concentrându-se pe tehnologiile deep și pe provocările pe care acestea le prezintă, echipa de cercetare și dezvoltare a SoftServe poate dezvolta soluții inovatoare care au potențialul de a revoluționa modul în care funcționează afacerile și industriile în anii următori.

CE FACE CERCETAREA ȘI DEZVOLTAREA LA SOFTSERVE

Procesul de cercetare și dezvoltare (R&D) la SoftServe este construit pe baza comercializării deep tech și a progreselor tehnologice pe termen lung. Concentrându-se pe provocări științifice și inginerești substanțiale, compania este pregătită să fie lider în dezvoltarea de soluții ce pot genera transformări majore în viitor. Acesta este obiectivul nostru principal în domeniul cercetării și dezvoltării.

În acest proces, comercializarea joacă un rol crucial, deoarece ne propunem să construim soluții pentru profit, mai degrabă decât să funcționăm ca o universitate de cercetare sau ca o organizație non-profit. Echipele noastre de produs și de inginerie lucrează împreună pentru a atinge acest obiectiv.

La SoftServe, echipa noastră de cercetare și dezvoltare deschide diverse oportunități pentru companie. Prin construirea de soluții deep tech, urmărim să generăm inovații protejate de legislația privind proprietatea intelectuală și să comercializăm aceste soluții la scară largă. Această abordare ne permite să ne angajăm într-un model de afaceri diferit față de cel axat pe servicii, concentrându-ne mai mult pe licențierea proprietății intelectuale și pe expertiza în domeniu. Echipa noastră de cercetare și dezvoltare acționează ca unul dintre factorii care permit această strategie de generare și comercializare inovatoare, despre care credem că este mai scalabilă decât modelul de servicii.

În plus, prin comercializarea deep tech, dobândim expertiză în domenii științifice și inginerești de ultimă oră. Aceste cunoștințe ne permit să construim relații puternice și de încredere cu clienții existenți sau noi, precum și să oferim servicii unice altor companii. Punerea în valoare a expertizei noastre în domeniul cercetării și dezvoltării consolidează oferta SoftServe în mai multe domenii și sporește valoarea generală pe care o aducem clienților noștri.

În ceea ce privește rolul științei în comercializarea tehnologiei, oamenii de știință se află în centrul a tot ceea ce facem. Ne inițiem programele de cercetare pe baza unor idei științifice cu potențial de comercializare viitoare. Recunoaștem importanța de a avea în echipa noastră cercetători de top și colaborăm activ cu universități și instituții academice. Mai mult, unsprezece doctori în științe lucrează în echipa noastră.

Un exemplu interesant de activitate de cercetare și dezvoltare este în domeniul rețelelor neuronale bazate pe fizică. În acest domeniu, abordăm ecuații matematice complexe din fizică și chimie care sunt dificil de rezolvat analitic. Prin valorificarea tehnicilor matematice și a expertizei în domeniul inteligenței artificiale, convertim aceste ecuații în probleme de optimizare care pot fi rezolvate de modelele de inteligență artificială. Această abordare necesită o înțelegere profundă a diferitelor domenii științifice, precum și o colaborare solidă cu mediul academic și cu oameni de știință calificați.

DE LA IDEE LA COMERCIALIZARE

Procesul de comercializare a tehnologiilor R&D se bazează pe modelul "stage-gate", care presupune o serie de etape prin care o idee trebuie să treacă pentru a-și atinge potențialul. Fiecare etapă necesită îndeplinirea anumitor criterii pentru ca ideea să progreseze mai departe.

Cercetare. Ideile sunt generate de cercetătorii și inginerii companiei sau sunt inspirate de cercetările din universitățile și laboratoarele din întreaga lume. Pentru a evalua potențialul ideii, se realizează un studiu de fezabilitate inițial și o analiză de piață. După o evaluare amănunțită, ideile sunt prezentate echipei de conducere a departamentului de cercetare și dezvoltare. Aceștia oferă feedback și stabilesc dacă programul de cercetare ar trebui să treacă la etapa următoare. Un program de cercetare poate include numeroase proiecte de cercetare de scurtă durată pentru a valida rapid noile descoperiri.

Propunere de afaceri. În următoarele trei până la șase luni, echipa construiește prototipuri tehnice și își perfecționează înțelegerea nevoilor de afaceri asociate cu programul de cercetare. Apoi este evaluată pe baza potențialului de a fi comercializată la scară largă și a aspectelor tehnice ale soluției propuse.

Prima monetizare. Ideea intră în etapa de monetizare, iar echipa lucrează pentru a demonstra viabilitatea sa comercială și relevanța pentru industrie.

Scalarea soluției. Etapa finală implică scalarea soluției pentru o implementare pe scară largă.

STRUCTURA ECHIPEI DE CERCETARE ȘI DEZVOLTARE

La R&D există patru echipe de bază care lucrează în direcții diferite: Știință, Lucruri, Produse și Interactivitate.

Echipa de comercializare este împărțită în două subechipe: produs și marketing. Acestea joacă un rol crucial în strategia organizației pentru comercializarea soluțiilor de tehnologie deep. Subechipa de produs lucrează îndeaproape cu echipele de inginerie pentru a planifica, construi și prioritiza diverse proiecte, în timp ce subechipa de marketing se concentrează pe comunicare atât în interiorul, cât și în afara organizației. Obiectivul lor principal este de a asigura alinierea între dezvoltarea produselor și nevoile pieței.

Echipa științifică este implicată în mai multe direcții de cercetare, inclusiv inteligență artificială avansată, percepția mașinilor, calcul cuantic, biologie și tehnologii haptice. Aceștia sunt responsabili de propunerea de idei, proiecte și programe de cercetare în domeniile lor și de crearea parteneriatelor necesare pentru a atinge obiectivele pe termen lung.

Echipa dedicată „lucrurilor” este un grup de experți în prototipuri hardware, consultanță și accelerare. Aceștia au o înțelegere profundă a optimizării și lucrează cu diverse tipuri de hardware, cum ar fi FPGA, CPU și GPU. Expertiza echipei este esențială pentru crearea de soluții practice la scară largă, deoarece aceștia sunt responsabili de lucrul cu componente software și hardware pentru a crea produse eficiente și eficace.

Echipa dedicată interacțiunii om-mașină are ca obiectiv explorarea interfețelor inovatoare dintre oameni și computere. Aceștia au o vastă experiență și expertiză în tehnologii precum realitatea virtuală, realitatea augmentată și omniverse. Echipa colaborează în mod activ cu parteneri precum NVIDIA și alții pentru a dezvolta noi utilizări și aplicații pentru aceste tehnologii imersive, care au deja un impact semnificativ asupra lumii tehnologiei.

Prin cercetările recente din deep tech, putem vedea că abordarea cuprinzătoare este importantă. Produsele deep tech de succes includ, de obicei, două sau mai multe tehnologii. De aceea, punem accentul pe colaborarea între diferite echipe pentru a asigura succesul proiectelor. Inginerii din mai multe echipe lucrează împreună pentru a livra rezultatele finale clienților, pentru a dezvolta noi produse sau pentru a crea soluții inovatoare. Această abordare colaborativă permite organizației să valorifice abilitățile și expertiza unică a fiecărei echipe, ceea ce duce la rezultate mai eficiente.

CARE ESTE VALOAREA ANGAJAȚILOR DIN DOMENIUL CERCETĂRII ȘI DEZVOLTĂRII (R&D)

Valoarea echipei noastre de cercetare și dezvoltare se extinde mult dincolo de dezvoltarea de soluții noi. Munca lor este extrem de importantă și are un impact direct asupra SoftServe în diverse moduri:

• Proprietatea intelectuală: dezvoltarea de soluții tehnologice deep ne permite să generăm proprietate intelectuală valoroasă, care poate fi licențiată sau utilizată pentru a crea noi produse sau servicii. Această abordare diversifică modelul nostru de afaceri și deschide noi surse de venit.
  • Expertiza în industrie: activitatea echipei noastre de cercetare și dezvoltare în domeniul tehnologiilor de ultimă oră ne permite să acumulăm o expertiză unică în diverse domenii științifice și inginerești. Aceste cunoștințe pot fi apoi folosite pentru a oferi servicii specializate clienților noștri sau pentru a sprijini alte oferte de afaceri SoftServe.
  • Reputația puternică a brandului: prezentarea realizărilor și a expertizei echipei noastre de cercetare și dezvoltare ajută la poziționarea SoftServe ca o companie inovatoare cu un know-how tehnic profund. Acest lucru, la rândul său, poate atrage noi clienți și ne poate consolida poziția pe piață.

Știința se află în centrul eforturilor noastre de comercializare a tehnologiei. Activitatea de cercetare și dezvoltare se concentrează pe:

• Colaborarea cu mediul academic: colaborăm în mod activ cu universități și instituții academice, implicând în proiectele noastre cercetători și profesori din diverse domenii științifice. Aceste parteneriate ne permit să accesăm cercetări și expertiză de ultimă oră care ne alimentează inovația.
  • Inițiative de cercetare: ne începem proiectele pe baza unor idei științifice cu potențial de a fi comercializate în viitor. Aceste idei provin adesea din colaborarea noastră cu instituții academice sau din eforturile de cercetare ale echipei noastre. Prin identificarea și urmărirea acestor oportunități, putem dezvolta soluții revoluționare cu impact în lumea reală.
  • Abordare interdisciplinară:echipa de cercetare și dezvoltare de la SoftServe recunoaște importanța interdisciplinarității și avem cercetători de top din domenii diferite, cum ar fi științele naturale, matematica și ingineria. Această abordare ne permite să abordăm probleme complexe și să dezvoltăm soluții inovatoare care pot fi comercializate.