Connections Consult

Connections Consult

2024, ANUL ÎN CARE TREBUIE SĂ ARĂTĂM CÂT DE BUNI SUNTEM

23.07.2024

Lansăm o serie de analize despre Connections, companie de transformare digitală listată la Bursa de Valori București (BVB) sub simbolul CC. Această inițiativă își propune să va ofere o imagine clară și detaliată asupra business-ului nostru aflat în continuă expansiune.

Ne dorim să prezentăm constant aspectele esențiale al activității noastre, astfel încât să aducem claritate maximă și imaginea de ansamblu asupra drumului pe care îl construim zi de zi. Pentru detalii financiare, ne găsiți pe BVB (CC), unde oferim rapoarte financiare transparente și actualizatesau pe site-ul nostru, https://connectionsconsult.ro/investitori-v2/ . https://connectionsconsult.ro/investitori-v2/

Ca parte a seriei noastre #ConnectionsCEOTalks, începem cu un interviu cu Bogdan Florea, Co-CEO și fondator al Connections. Acesta oferă perspective asupra schimbărilor din 2023 și și ce planuri avem pentru anul în curs, explorând evoluția veniturilor pe diviziile de business, impactul deciziilor strategice asupra creșterii companiei și echilibrul dintre piețele locale și internaționale. De asemenea, vom discuta obiectivele ambițioase de profitabilitate pentru anul curent.

Să trecem la interviul cu Bogdan, pentru a aprofunda detaliile activității companiei și perspectivele de viitor.

DISTRIBUȚIA VENITURILOR:

IT versus non-IT, local versus global

CUM A ARĂTAT 2023 PENTRU CONNECTIONS CONSULT? CUM AU EVOLUAT VENITURILE COMPANIEI DIN PUNCT DE VEDERE AL DIVIZIILOR DE BUSINESS?

În 2023 am înregistrat o schimbare a echilibrului dintre liniile de business, generată în principal de creșterea accelerată a veniturilor în zona echipei de dezvoltare software și de transformare digitală – ceea ce a făcut ca principalul contributor la veniturile grupului să fie această divizie. La sfârșitul anului 2023, ca venituri corelate cu liniile de business, avem divizia de BPO cu 15% din veniturile totale ale grupului, divizia de IT outsourcing/IT suport de 5%, cumulat partea de software privat și software public undeva peste 70%, zona de RPA de 2%, respectiv partea de outsourcing sau de consultanță în tehnologie de 5%.

Față de 2022 sesizăm o diferență, o creștere, cum spuneam, a zonei de dezvoltare software și de transformare digitală, în detrimentul diviziei de BPO, care de la 48% contribuție în venituri totale a ajuns la 15%. Însă această scădere a fost realizată doar ca procent din venituri totale, căci în valoare absolută cifrele departamentului BPO rămân la fel ca în 2022. Acest lucru este datorat, evident, creșterii veniturilor grupului, o creștere, cum am spune, fulminantă în 2023.

Veniturile tuturor liniilor de business, cu excepția business unit-ului pe care îl numim digital transformation, au rămas stabile în 2023 față de 2022 și ne bucurăm că în ceea ce privește echipa de digital transformation să constatăm o creștere fulminantă de la 2022 și 2023. Deci avem stabilitate pe toate liniile și o creștere foarte – aș spune o creștere impresionantă în zona de digital transformers.

CREȘTEREA DIVIZIEI DE SOFTWARE A FOST O DECIZIE STRATEGICĂ SAU MAI DEGRABĂ EVOLȚIE DE PIAȚĂ?

Schimbarea ponderii veniturilor în total venituri ale grupului este rezultatul implementării unei strategii gândite aproximativ în 2021, în momentul accesului pe piața de capital (listarea la BVB) și are ca esență dorința noastră de a migra puternic, aproape exclusiv, către zona de tehnologie.

Făcând câțiva pași în spate, în 2021, când am luat decizia listării companiei sau Grupului de companii, aveam și o zonă non-IT, foarte mult legată de tehnologie, care venea cumva istoric din trecutul companiei și care asigura evident, un cash flow foarte important și deschidere către alte potențiale proiecte de tehnologie prin efectul de cross sells. Ne-am dorit fără să o diminuăm și să creștem suficient de mult veniturile grupului astfel încât să avem preponderent tehnologie și mai ales noi tehnologii în portofoliul de servicii pe care îl oferim clienților.

Am reușit acest lucru adăugând în portofoliul de clienți ai grupului și clienți din sectorul guvernamental, sectorul public și mizând foarte mult pe fondurile europene, care sperăm cu toții să ajute la digitalizarea administrației publice centrale și locale și pe fondurile PNNR, obținute de toate statele membre ale Uniunii Europene în urma pandemiei de Covid. Cumva, în acest melaj de strategie și oportunitate apărută prin prisma domeniului public, am reușit să facem acest shift între ponderea veniturilor – ceea ce ne-a adus mult mai mult focus în zona tech IT.

DAR DIN PERSPECTIVA GEOGRAFICĂ – LOCAL VERSUS PIEȚE EXTERNE?

Istoric, Connections a avut în general în jur de 20%, până în 30% venituri din piețe externe și până în 2022, cu unele fluctuații, cam aceasta a fost proporția. Începând din 2023, acest procent a scăzut drastic, strict în termeni procentuali.

În valoare absolută, veniturile noastre din piețe externe au rămas aproximativ constante sau au înregistrat o ușoară creștere. Totuși, datorită creșterii accelerate a veniturilor locale, veniturile din piețe externe și-au redus ponderea în totalul veniturilor grupului.

Suntem în continuare perseverenți în identificarea de noi clienți în piețele externe, companii străine cu care să intrăm în contact și să ne creștem volumul total al veniturilor. Cu toate acestea, ne străduim să nu neglijăm piața internă.

În teoria economică și în practica gestionării companiilor există un principiu simplu care spune că extinderea internațională este oportună atunci când compania este suficient de puternică și stabilă pe piața internă. Extinderea nu înseamnă doar crearea de subsidiare în alte țări, ci și accesarea piețelor externe.

Ne considerăm o companie medie, posibil cu aspirații de a deveni o companie mare în viitorul apropiat, având o stabilitate destul de mare pe piața internă. Consolidarea veniturilor din piața internă deschide perspective generoase pentru creșterea exporturilor în viitorul apropiat sau pe termen mediu.

Peste acest context se suprapune situația actuală, care indică, din păcate, o recesiune în economia globală în următoarele luni sau ani, împreună cu o tendință de localizare a serviciilor.

Observăm o derivație ușor filozofică derivată din perspectiva globală politică și geopolitică: companiile încep să-și găsească furnizori cât mai aproape de locația de livrare, ceea ce ridică anumite bariere în relațiile cu alte piețe. Cu toate acestea, tehnologia este un subiect aparte în economia globală, iar faptul că limbajul este comun nu este neapărat legat de barierele culturale sau naționale. Ne menținem interesul pentru veniturile externe în paralel cu focusul asupra clienților din piața internă.

CREȘTEREA MARJEI DE PROFIT: PRIORITATEA CONNECTIONS PENTRU 2024

În ceea ce privește marja de profit, în 2023 am înregistrat o creștere ușoară a procentului în valoare absolută. Datorită creșterii veniturilor, am înregistrat și o valoare considerabil mai mare a profitului brut și a profitului net, dar în termeni procentuali rămânem în același interval, în jur de 8%. Unul dintre obiectivele majore ale grupului este să atingem o marjă de profit brut cu două cifre, implicit EBITDA, și să o menținem pentru următorii 5 ani, asigurând astfel o stabilitate a acestei marje de profit cu două cifre. Ne dorim să ajungem la o marjă de profit brut de aproximativ 11-12%, cu siguranță peste 10%. Cel mai important pentru noi nu este doar să atingem rapid această marjă într-un singur an, ci să o menținem sustenabil pe termen lung.

CUM VOM TRECE DE LA UN NIVEL DE PROFIT FORMAT DINTR-O SINGURĂ CIFRĂ, LA UNUL DE DOI DIGIȚI?

Nu există, din păcate, o soluție magică, ci este nevoie de multă muncă și de un plan clar pe care întreaga strategie și întreaga echipă trebuie să-l urmeze.

Putem să creștem marja operațională, dar acest lucru este mai complicat, având în vedere că vorbim despre o piață deja stabilă.

Oportunitatea principală este să eficientizăm cheltuielile, concentrându-ne pe livrarea mult mai eficientă a serviciilor. Un proiect care în trecut ar fi durat 3 luni pentru a obține un anumit rezultat poate fi revizuit astfel încât să fie livrat într-un timp mai scurt, menținând totodată același standard de calitate – acest lucru reprezintă o îmbunătățire internă semnificativă și o creștere a profesionalismului pe care îl oferim clienților noștri.

În plus, trebuie să gestionăm și zona de cheltuieli fixe, unde la Connections stăm destul de bine – sub 10% din veniturile totale reprezintă valoarea totală a cheltuielilor fixe, ceea ce este considerabil în mod pozitiv în opinia mea. Totuși, vom continua să monitorizăm și să controlăm costurile fixe în așa fel încât, prin creșterea marjei operaționale, să putem atinge obiectivele noastre de profitabilitate pentru întregul grup.

Aceasta este provocarea majoră a acestui an și trebuie să demonstrăm cât de buni suntem în gestionarea acestor aspecte.