8 ore pentru 3700 lei

20.05.2024
8 ore pentru 3700 lei

Știm că salariul este pe locul 3 în preferințele anagajatilor care își doresc o schimbare a locului de muncă, dar credem cu tărie că poate coborî și mai mult în top dacă ei ar știi cât le valorează munca, implicarea, rezultatele și loialitatea. Cu alte cuvinte cam ce este întrebat un candidat de la primul interviu: cât timp ești dispus să muncești, ești o persoana loială, ce salariu îți dorești, ca nu cumva să întrebe el la finalul discuției.

O schimbare necesară din “2000 toamna” și visată în 2024: transparența veniturilor pe piața muncii.

Pe măsură ce parcurgem diferite etape ale carierei, aspirațiile și nevoile noastre se modifică. Cu toate acestea, de multe ori ne este greu să evaluăm dacă remunerația primită este echitabilă și corespunzătoare responsabilităților și nivelului de implicare. De cele mai multe ori găsim cel mai la îndemână vinovat pentru epuizarea salariului în 2 săptămâni, pe cei mai îndepărtați de noi care nu ne prea aud: guvernanți, parlamentari etc. Uităm că această problemă este între noi și angajatorii nostri. Și ce face această incertitudine în rândul angajaților? Generează frustrări și nemulțumiri, nu are sens să menționăm aici despre “motivație” că este istorie pentru acești oameni.

O soluție la această problemă ar putea fi reprezentată de adoptarea transparenței salariale, o practică ce capătă tot mai multă însemnătate în condițiile actuale ale unei piețe a muncii dinamice. De la întreprinderi mici până la corporații multinaționale, se remarcă o cerere crescândă pentru o abordare deschisă și clară în ceea ce privește remunerarea angajaților.

Putem discuta despre beneficiile unei astfel de politici transparente de salarizare?

Categoric, da! Și venim cu câteva exemple:

- În primul rând, această măsură diminueaza percepția discrepanțelor nedrepte de venituri între colegi cu atribuții similare (sa nu mai amintim de nepotisme). Prin urmare, angajații vor avea mai multă încredere în organizație și vor fi mai motivați săși îmbunătățească performanțele pentru a avansa sau a atinge obiectivele stabilite.

- Un alt aspect important îl reprezintă impactul pozitiv asupra proceselor de recrutare și retenție a talentelor. Candidații potențiali vor aprecia deschiderea companiei în ceea ce privește criteriile de salarizare, iar angajații existenți vor fi mai loiali, cunoscând standardele de remunerare practicate.

- Dincolo de aspectele legate strict de salarizare, implementarea transparenței veniturilor poate aduce avantaje semnificative pentru imaginea/brandul unei companii. Practicile echitabile și responsabile din punct de vedere social tind să fie apreciate de public, conferind organizațiilor respective o reputație solidă și un plus de credibilitate.

- În același timp, un mediu de lucru în care angajații conștientizează că eforturile lor sunt recunoscute și recompensate în mod corect poate stimula creativitatea și dorința de a contribui activ la creșterea companiei. Atunci când se simt apreciați, salariații sunt mai înclinați să împărtășească idei inovatoare și cunoștințe valoroase, cultivânduse astfel un climat propice pentru creșterea organizațională.

- Odată eliminate incertitudinile și secretele legate de venituri, se poate reduce riscul apariției conflictelor de natură salarială, permițând departamentelor responsabile să se concentreze pe alte aspecte esențiale ale managementului personalului.

Este simplu sau apar și provocări?

Desigur, implementarea transparenței salariale nu este lipsită de provocări. De aceea, recomandăm să discutăm despre “grile salariale”. De exemplu pentru un recrutor junior avem în grila salarială un interval salarial cuprins între 4213 - 5983 lei brut. O astfel de grilă îmi permite mie ca angajator să motivez angajatul să crească atât profesional cât și salarial, după cum își dorește acesta. Angajatorul trebuie doar să explice ce cunoștinte sunt necesare pentru 4213 lei și care sunt cele pentru 5983 lei. (n.a valorile sunt fictive). Și evident să explice când și cum se poate ajunge de la un venit la altul. În acest fel vom gestiona corespunzător informațiile confidențiale, evităm discordiile sau resentimentele dintre angajați. Trecerea la o politică de transparență a veniturilor în cadrul unei organizații este un proces complex, care necesită o planificare minuțioasă și luarea în considerare a numeroși factori.

Salarii adăugate recent

Iată câteva aspecte esențiale de luat în calcul pentru o implementare reușită:

- O cultură organizațională bazată pe transparență și încredere reciprocă reprezintă un factor cheie. Dacă angajații nu cred în conducerea companiei sau în procesele interne, adoptarea transparenței salariale poate fi mai dificilă.

- Este crucial să existe politici și proceduri bine conturate privind stabilirea și ajustarea veniturilor, care să includă criterii obiective precum experiența, nivelul de educație sau performanța profesională. Aplicarea consecventă a acestor reglementări la nivelul întregii companii va preveni apariția inechităților și a resentimentelor.

- Managerii și salariații trebuie pregătiți corespunzător pentru a înțelege și a gestiona în mod adecvat noua politică de transparență salarială. Formarea continuă în acest sens poate preveni apariția situațiilor dificile sau incomode.

- Un sistem adecvat de evaluare a rezultatelor profesionale poate contribui la justificarea eventualelor diferențe de venituri și la menținerea echității în procesul de salarizare.

Transparența deplină și comunicarea deschisă față de angajați cu privire la motivele implementării, procedurile urmate și impactul asupra organizației sunt de asemenea esențiale pentru succesul acestei tranziții.

În ciuda acestor provocări, transparența veniturilor rămâne o reformă esențială pe piața muncii contemporane, cu potențialul de a aduce beneficii semnificative atât angajaților cât și angajatorilor și economiei în ansamblu. Prin abordarea responsabilă a acestui aspect, companiile pot crea un mediu profesional mai sănătos, echitabil și productiv pentru toți salariații lor.

Piața muncii Planificare carieră Despre meserii HR Metrics Motivație și vocație

Cristina Elena Florescu