Cum sa iesi din multime la targul de joburi din week-end

28.03.2012
Cum sa iesi din multime la targul de joburi din week-end

Peste 15.000 de persoane sunt asteptate in cele doua zile ale targului Angajatori de Top care va avea loc la Sala Palatului din Bucuresti vineri si sambata, 30-31 martie 2012. Cum poti sa iesi in evidenta si sa-i cuceresti pe angajatori?

"Majoritatea vizitatorilor unui targ de cariera se rezuma la a se plimba printre standurile angajatorilor si la a-si depune CV-ul. Dar aceste etape pot fi parcurse si online", spun reprezentantii firmei Catalyst, organizatoarea targului.

Ideea este sa profiti de ocazia de a fi fata in fata cu specialistii HR ai unor companii de top pentru a le pune intrebari mai detaliate decat “Ce fel de joburi aveti?”.

Daca utilizezi eficient interactiunea cu recruterii de la stand, ai sansa sa te faci remarcat, sa iesi din multime si sa-ti atingi obiectivul, si anume obtinerea unui job.

Printre pasii pe care trebuie sa-i ai in vedere se numara:

- documenteaza-te bine inainte despre companiile participante;

- pune intrebari inteligente;

- prezinta-te cat mai succint si mai esential;

- impresioneaza-i pe angajatori cu un CV bine redactat;

- fii pregatit si cu o scrisoare de intentie care sa te puna in lumina.

Vezi mai multe indicii depre strategia de a iesi in evidenta aici.

Targul de joburi va fi deschis vineri, 30 martie, intre orele 10.00 si 18.00, si sambata, 31 martie intre orele 10.00 si 17.00.

Lista completa a angajatorilor si detalii despre eveniment sunt disponibile pe www.hipo.ro.

Găsește-ți job