DKV Mobility România: Cum se construiește succesul prin prietenie și mentorat

24.09.2024
DKV Mobility România: Cum se construiește succesul prin prietenie și mentorat

Astăzi continuăm seria de articole care pun în lumină organizațiile din România ce, prin cultura lor organizațională sănătoasă, clădesc o relație de prietenie autentică între și cu oamenii lor. Interviul acesta este unul aparte deoarece stăm de vorbă nu cu un angajat, ci cu trei.

George Sburătură - Junior Dynamics & Power Automate Developer, Eros-Răzvan Teodorescu - Dynamics Developer și Tatiana Negrea - Head of Microsoft Solutions sunt colegi și (după cum veți vedea) buni prieteni în echipa de Development a DKV Mobility România

Ei vor face echipă și în acest interviu pentru a ne povesti cum arată o zi din viața unui angajat DKV și cum o echipă unită poate surmonta orice provocare din timpul unei zile intense de lucru.

Iar în cazul în care te întrebai cum este să lucrezi la ei în companie, ne-am gândit că te-ar ajuta să ai trei perspective diferite asupra organizației, atât din unghiul de juniori cât și din cel de head. Citește acest articol până la final și descoperă ce beneficii ai putea avea și tu ca angajat al companiei DKV Mobility România.

1. Povestește-ne despre background-ul tău de la studii până la locul de muncă pe care îl ai în prezent la DKV Mobility România.

Eros-Răzvan (Dynamics Developer): Povestea mea a început în vara lui 2020, când am decis să aplic pentru o poziție de Junior Dynamics Functional Consultant…

George (junior developer): Mereu mi-am dorit să lucrez în IT, așa că pe lângă cursurile din facultate, am învățat singur despre web development, game development, AI…

Tatiana (Head of Microsoft Solutions): Spre norocul meu (n.r. la DKV) am fost recrutată, nu am aplicat. Veneam după perioade intense de experiențe în alte companii, de la construirea de echipe, la implementarea de proiecte cu impact masiv la nivel global.

George: …cu toate astea, mi-a fost destul de greu să găsesc primul job. Lipsa de poziții de internship și faptul că se cerea mereu experiență erau doar câțiva dintre factori. Însă cu puțin noroc, iată că mi s-a oferit șansa de care aveam nevoie...

Eros-Răzvan: …în prezent, mă bucur de o experiență profesională extraordinară la DKV Mobility, unde, de aproape doi ani, sunt într-o continuă dezvoltare. Experimentez idei și task-uri noi, și zi de zi primesc sprijinul necesar pentru a evolua în direcția dorită.

2. Descrie prima zi de job aici,  la DKV Mobility. Ai simțit sprijin din partea colegilor?

George: Eram foarte emoționat. Doream să fac o impresie bună, iar faptul că sunt o persoană retrasă nu părea să mă ajute. Însă echipa a fost extraordinară…

Eros-Răzvan: …ca în orice nou început, am trecut printr-un „induction”. Managera mi-a explicat totul în detaliu. Practic, mi-a prezentat viața mea profesională din acel moment înainte.

George: …începând de la manager până la ceilalți interni, toți m-au ajutat să mă acomodez și să mă dezvolt, atât pe partea de hard skills, cât și pe cea de soft skills.

Tatiana: Încă de la interviu am fost întrebată dacă aș putea merge direct din prima zi în Germania. Când am deschis laptopul, aveam mesaje de întâmpinare de la viitorii colegi cu,  „bine ai venit în familia DKV”. Senzația din acea primă zi a fost de apartenență, de incluziune, de bine…

Eros-Răzvan: …restul, cum se spune, e istorie.

3. Ce te-a atras cel mai mult la companie atunci când ai aplicat la job?

George: …faptul că era un post de internship care nu necesita experiență anterioară, ca celelalte joburi.

Eros-Răzvan: E amuzant că, de fapt, nu eu am aplicat la DKV, ci am fost abordat pe LinkedIn pentru o poziție pe care o doream deja de ceva vreme…

Tatiana: Cu mâna pe inimă pot spune că interacțiunea cu Alexandra, colega de la HR, a fost ceea ce m-a determinat să accept interviul. M-a intrigat modul în care a abordat discuția, cum a prezentat poziția deschisă și mai ales cum a vorbit despre echipă.

4. Cât de importantă este valoarea diversității pentru tine și cum se reflectă ea în echipele din organizație?

George: Pentru mine, diversitatea nu este doar un set de căsuțe pe care trebuie să le bifăm, ci acordarea reală de șanse egale tuturor candidaților pentru un post, precum și alegerea celui mai bun, indiferent de sex, etnie, religie. Și cred că organizația DKV face o treabă bună în această privință.

Tatiana: …personal, consider foarte importantă incluziunea, respectul și acordarea de șanse egale…

Eros-Răzvan: …iar în cadrul echipei, diversitatea nu doar că ne îmbogățește experiența profesională, ci ne oferă și perspective variate care mereu duc la soluții mai bune și mai inovatoare.

5. Dacă prin magie ai putea schimba orice în organizație, ce ai alege să schimbi și de ce?

George: La nivelul echipei mele nu aș schimba nimic…

Eros-Răzvan: Aș face ca fiecare angajat să aibă un rezervor de carburant care nu se golește niciodată, cât timp lucrează aici…

George: …la nivel de companie, aș propune și mai multe programe de internship. Cred că este o lipsă de oportunități pentru studenți pe piață în acest sens.

Tatiana: Oricât de nerealist ar părea, aș aduce echipele din Germania și România în același loc. Relațiile cu colegii sunt extrem de bune și ne-ar plăcea să îi avem și fizic lângă noi.

6. Care au fost inițiativele companiei în 2024 pentru dezvoltarea personală a angajaților? Care a contat cel mai mult pentru tine?

Eros-Răzvan: Un lucru pe care l-am apreciat enorm este că nu mi s-a spus niciodată „nu” atunci când mi-am exprimat dorința de a mă dezvolta personal. Fie că a fost vorba de încercarea unei noi poziții în companie, participarea la o conferință IT sau susținerea unui examen important, am primit întotdeauna sprijinul necesar. Această abordare m-a motivat să îmi depășesc limitele, știind că am mereu susținerea necesară.

Tatiana: DKV are programe de training-uri pentru toți angajații pe teme de interes comun, descoperite ca urmare a unor sondaje interne. Consider important să acordăm atenție atât îmbunătățirii continue a competențelor angajaților, cât și oferirea de ocazii pentru a consolida relațiile interpersonale.

7. Cum sărbătoriți momentele de succes în echipa voastră?

Eros-Răzvan: Din punctul meu de vedere, ar fi imposibil să sărbătorim fiecare succes al echipei, pentru că sunt atât de multe încât am ajunge să petrecem jumătate din timpul nostru celebrând!

George: …dar de obicei se felicită persoanele implicate și se planifică o ieșire în oraș pentru a sărbători cum se cuvine.

Tatiana: Pot spune cu mândrie că echipa noastră este una foarte specială prin faptul că primează întotdeauna buna dispoziție. Indiferent de situație, reacțiile noastre sunt pe măsură, de la un mesaj amuzant cu un .gif pe grupul echipei, până la ieșiri în oraș sau team building-uri cu activități pline de adrenalină.

8. Cum procedați când unul dintre colegi întâmpină o dilemă sau provocare în activitatea unei zile de lucru?

Tatiana: Sincer, nu cred că există zi fără provocări la noi în echipă…

Eros-Răzvan: Când unul dintre colegi întâmpină o dilemă sau o provocare, primul pas este să aruncăm o privire serioasă spre monitor, ca și cum am fi detectivi pe urmele unui indiciu crucial...

George: Cel care întâmpină o problemă anunță pe unul dintre grupurile echipei…

Eros-Răzvan: …adunăm rapid „consiliul înțelepților” – adică ne strângem toți la biroul lui sau într-un call – și începem brainstorming-ul.

Tatiana: Datorită faptului că echipa este foarte unită, o situație negativă este tratată în mod pozitiv pentru simplul fapt că le place să lucreze împreună.

George: …oricum ar fi, în echipa noastră nu există probleme care rămân nerezolvate.

9. Numește 3 ingrediente care te fac mândru/(ă) că ești parte din această echipă. Alege unul și povestește-ne mai multe.

Tatiana: Este o adevărată provocare să aleg doar trei...

George: Spirit de echipă, umor, lucruri mereu noi de învățat.

Eros-Răzvan: Ambiție, perseverență și vibe.

Tatiana: …aș zice: „impactul DKV în piață”, „lecțiile informale” și „oportunitatea de a-mi continua dezvoltarea carierei”. În lumea de astăzi, cred că este important să faci parte dintr-un mediu care te expune constant la provocări. Lecțiile zilnice de care am parte în DKV sunt despre interacțiuni, leadership, evitarea clișeelor, identificarea riscurilor, iar lista poate continua…

Eros-Răzvan: Legat de vibe… deși ne luăm munca foarte în serios, în momentele libere suntem ca un grup de prieteni într-o excursie. Atmosfera este plină de energie pozitivă, iar asta ne ajută să trecem ușor peste zilele dificile.

George: Umorul este primul lucru pe care colegii noi îl învață despre echipă. Mereu se glumește și se râde, iar acest lucru ajută la consolidarea relațiilor și la crearea unui loc de muncă cu adevărat plăcut.

10. Consideri că salariul a rămas factorul principal al alegerii unui job? La alegerea acestui loc de muncă a primat și pentru tine acest criteriu?

Eros-Răzvan: Ca să răspund la întrebare, în alegerea jobului la DKV, dorința de a încerca ceva nou a fost principalul motiv. Ulterior, oferta salarială a fost cea care a accentuat dorința de a lucra în companie.

George: Pentru mine a contat cel mai mult că era o poziție de internship unde puteam căpăta experiență. Iar după acest pas incipient, da, discuția despre salariu a fost prioritară.

Tatiana: Decizia mea de a mă alătura echipei a fost 100% bazată pe interacțiunea cu HR. Da, salariul este în continuare un aspect foarte important, dar pentru mine primează calitatea oamenilor de care mă înconjor, oportunitățile de dezvoltare și flexibilitatea programului.

11. Simți acea împlinire, acel „meaning”, la locul de muncă din DKV Mobility?

Eros-Răzvan: Da, simt cu adevărat împlinire la DKV. Îmi place ceea ce fac și nu m-am trezit niciodată cu gânduri negative, gen „of, iar trebuie să merg la muncă azi?”

George: Acel „meaning”, în cazul meu cel puțin, este un cumul de factori: colegi minunați, o echipă extraordinară, o manageră mereu acolo să te ajute și să te sprijine…

Tatiana: Definiția de „meaning” pentru mine se reflectă în dorința de a construi ceva de impact, de a ajuta colegii să se dezvolte așa cum își doresc, de a aduce perspective noi. DKV este pentru mine mediul perfect unde să-mi pun în aplicare toate aceste idei.

12. Din punctul tău de vedere, cât de important este mentoratul pentru un angajat entry-level, proaspăt intrat în piața muncii? Tu ai avut parte de mentorat la intrarea în companie?

George: Consider că cea mai importantă persoană pentru un angajat entry-level este mentorul. Acesta este cel care te stimulează să ai încredere în tine, să încerci lucruri noi și din ce în ce mai complexe.

Eros-Răzvan: …să fim serioși, nicio facultate nu te pregătește cu adevărat pentru ce înseamnă viața într-o organizație sau companie.

Tatiana: „Să aibă un mentor”! Acesta este cel mai important aspect pentru cineva la început de drum. Un lider care să-i înțeleagă și să îi ajute să navigheze provocările. Cariera mea a început fără o persoană care să mă îndrume, așa că am învățat cât de important este să acorzi timp și atenție oamenilor noi.

13. Simți că ai putea avea sprijin pentru a-ți contura un plan de carieră în această companie?

Eros-Răzvan: Categoric da. Simt că, în acești doi ani de când sunt în DKV, am evoluat considerabil, atât în ceea ce privește cunoștințele tehnice, cât și la nivelul funcției pe care o ocup.

George: Răspunsul simplu ar fi da. Un răspuns mai detaliat ar fi faptul că în momentul de față compania îmi oferă tot sprijinul pentru a mă dezvolta și de a-mi contura un plan în carieră, de la taskuri noi și provocatoare, la cursuri pentru învățarea de noi tehnologii.

Tatiana: Aș vrea să închei printr-o idee simplă care poate fi și un sfat pentru tinerii aspiranți la un job în DKV. Trebuie să aibă încredere în ei înșiși și să știe că întotdeauna oportunitățile vor apărea pentru oamenii cu adevărat dedicați și deschiși.

Vrei și tu un loc în echipa lor?

Intră pe pagina de angajator DKV Mobility Romania, aplică chiar astăzi și accelerează către viitorul tău profesional.