Harta stresului pe meserii. VEZI UNDE TE AFLI

13.04.2012
Harta stresului pe meserii. VEZI UNDE TE AFLI

Operatorii de productie si muncitorii din constructii raporteaza cel mai ridicat grad de stres, urmati de angajatii din domeniul transporturilor, potrivit unui studiu Eurofound.

Raportul Eurofound, prezentat ieri la Bruxelles in cadrul unei conferinte a Parlamentului European, ia in calcul doi factori in stabilirea gradului de stres: intensitatea muncii prestate si autonomia jobului (gradul de presiune venita din partea celorlalti, fie sefi sau colegi).

Cel mai mare grad de autonomie a jobului il prezinta managerii, specialistii, angajatii din sectorul financiar si personalul calificat din agricultura. Dintre acestia, finantistii si managerii muncesc insa mai intens decat ceilalti.

Raportat la intensitatea muncii, angajatii din constructii se afla pe primul loc, urmati de cei din productie, in timp ce presiunea cea mai mare dinspre mediu se manifesta la operatorii de masini din fabrici si in domeniul transporturilor.

Cele mai relaxate meserii sunt cele din domeniile cultura, educatie, servicii si agricultura, potrivit Eurofound. Un nivel extrem de ridicat al solicitarilor care tin de job se manifesta in domeniul sanatatii mintale, cat si al medicinii in general (vezi grafic atasat).

Despre meserii