Managerii sunt optimisti: peste 50% pregatesc angajari in 2012

01.04.2012
Managerii sunt optimisti: peste 50% pregatesc angajari in 2012

Mai mult de jumatate dintre directorii generali din intreaga lume se asteapta sa faca angajari in urmatoarele 12 luni. Cele mai importnate intentii de angajare au fost raportate de companiile din industria media, potrivit unui studiu al companiei de consultanta si audit PwC.

Conform studiului, peste 50% dintre manageri spun ca vor face angajari si un procent similar vad deficitul de forta de munca inalt calificata drept o amenintare pentru dezvoltarea companiilor lor.

Cresterea taxelor sau schimbarea comportamentului de consum al consumatorilor sunt alte amenintari mentionate de mai mult de jumatate dintre manageri.

Studiul mai arata, ca majoritatea (80%) dintre directorii generali se declara ingrijorati de incertitudinile privind cresterea economica, iar 64% de instabilitatea pietelor de capital.

In acelasi timp, sase din zece directori isi fac griji cu privire la
modalitatile prin care vor incerca guvernele sa rezolve chestiunea deficitelor bugetare si a datoriei publice.

De asemenea, 56% dintre directorii generali sustin ca actuala criza a datoriilor suverane din Europa le-a afectat deja companiile, insa 45% precizeaza ca au luat masuri de precautie.

Găsește-ți job