Practici simple care te ajuta sa te angajezi rapid

02.05.2012
Practici simple care te ajuta sa te angajezi rapid

Daca vrei sa te angajezi rapid, trebuie sa accesezi toate canalele de recrutare preferate de angajatori, spun specialistii site-ului de recrutare Myjob. Potrivit acestora, sansele de a te angaja cresc considerabil daca incepi prin a depune un minimum de efort si a adopta cateva reguli simple.

Fa-te remarcat!

Participi la diverse evenimente, intalniri, grupuri de lucru, cursuri. Totusi, de fiecare data tu esti cel care sta pe scaun si isi ia notite. Cand a fost ultima oara cand ai luat cuvantul si te-ai facut remarcat?

Mai mult, daca ai o lista de companii in care vrei sa te angajezi, trimite fiecareia cate un e-mail de prezentare, alaturi de CV-ul tau. Nu se stie niciodata ce joburi pot fi vacante in organizatie si unul sa fie potrivit.

Fii mai activ pe internet!

Indiferent de tipul de retea sociala pe care o folosesti in mod curent - Facebook, LinkedIn, Twitter etc. - incearca sa petreci cat mai mult timp cu folos (2-3 ore pe zi) in aceste medii. Posteaza comentarii, implica-te in discutii si urmareste anunturile de recrutare.

Trimite mesaje, conecteaza-te cu cat mai multe persoane, scrie posturi inteligente.

Schimba-ti atitudinea!

Se poate sa fii somer. Se poate sa fii falit. Dar aceasta este situatia, sa iti gasesti un job trebuie sa devina activitatea ta principala pana te angajezi. Acest lucru inseamna sa iti structurezi zilele, sa iti faci un program, sa ai intalniri regulate si sa le tratezi ca pe un job.

Găsește-ți job