Work from terrace - 5 sfaturi de supraviețuire cu laptopul într-o terasă însorită.

11.08.2022

Dacă ți-ar fi zis cineva acum 10 ani că vei participa la ședința zilnică de pe canapea, în pijamale, l-ai fi crezut?

Dar dacă ți-ar fi spus și că după doi ani și un pic de work from home vei începe să te plictisești...? Ce ai fi zis?

Eu, unul, m-am bucurat inițial de work from home pentru că nu trebuia să mai stau închis într-un birou, dar am ajuns să îmi petrec ziua închis într-o bucătărie de apartament.

Între patru cești de cafea goale și o scrumieră plină.

Așa că: E vară, e soare, terasele sunt goale.

Ia-ți laptopul și bucură-te de libertatea verii. Cât mai ține.

Acum câteva săptămâni mi-am luat inima în dinți și încărcătorul în rucsac și am luat orașul la pas în căutarea unei terase unde să lucrez ca în filme.

M-am îndrăgostit pe loc de experiența work from terrace.

Am notat însă și capcanele urbane ca să-ți fac ție experiența mai lină.

Iată 5 sfaturi de supraviețuire urbană la o terasă însorită:

1. Ocupă o masă sub umbrelă

Ziua de lucru începe de dimineață, dar dacă la 9:00 nu e cine știe ce soare, poți să fii sigur că la 14:00 va fi.

Deci chiar dacă faci prezența primul pe terasă, iar mesele sunt toate goale, fii prevăzător și ocup-o pe cea de sub umbrelă, ca să fii pregătit când soarele începe să muște cu adevărat.

În plus, dacă la 14:30 începe ploaia, cine lucrează liniștit pentru job în timp ce în jur oamenii fug dezorientați ca într-un film cu tsunami?

2. Cere nota direct când comanzi

Chiar dacă work from terrace, trebuie să fii mobil.

Oricând poate apărea necesitatea unui drum la birou sau acasă.

Așadar, ca să fii dinamic, cere nota imediat ce comanzi.

3. Cere un discount de client fidel

Lucrezi, deci câștigi, dar work from terrace trebuie să rămână un obicei de lucru rentabil.

Așadar, fii atent și la costuri.

Având în vedere că vei fi acolo toată vara, solicită-le un discount de client fidel de 10% și asigură-te că nu lucrezi doar ca să-ți plătești cafeaua zilnică.

4. 0% Alcool până la apus

Chiar dacă îți faci jobul din terasă nu înseamnă că nu ești la job.

Deci nu uita să rămâi lucid până la 5:00 p.m. când rupi ușa batantă de bar. So: pls, 0% Alcool în ziua de lucru

5. Alege-ți cel mai cool background de Zoom din acea terasă

Chiar dacă atunci când intri într-un bar, tentația este să ocupi scaunul așezat cu spatele la perete, gândește-te cum va da acel fundal în call-ul de pe zoom. Dacă vrei să fii uber-cool în meeting, alege-ți poziția în terasă astfel încât în spatele tău, în call, să se vadă „relaxare maximă”. Va contrasta puternic cu focusul pe care îl vei avea în privire în timpul întâlnirii și tot board-ul va fi impresionat.

Bonus: Schimbă terasa seara când ieși în oraș cu prietenii

Când se încheie ziua de lucru, ca să simți o încheiere, schimbă terasa pentru întâlnirea de seară cu prietenii. Schimbarea de decor te va trigger-ui să intri în mood-ul de seară.

Bonus Bonus: Intră pe Undelucram Club pentru sfaturi de lifestyle pentru after-work

Dacă vrei sfaturi despre un lifestyle easygoing pe care să-l adopți după ziua de lucru, intră în Clubul Undelucram. Click AICI.

Mircea Moroianu este scriitor, muzician și artist vizual, copywriter la Undelucram.ro.

Mai multe texte și desene pe:

instagram.com/mirceamoroianu

facebook.com/mircea.moroianu

Editorial Piața muncii Studenți Echilibru Despre meserii Comportamentul uman Employee experience

Mircea Moroianu

Mircea Moroianu