Traducator limba franceza

Traducator limba franceza
1 lună
Mediu
Experiență negativă Experience negative
Nici o ofertă primită No offer
Niciun răspuns No feedback received

Cum a decurs interviul?

Patetic. Am avut inițial un interviu de 2h, 1h în care am tradus 2 texte și 1h în care am vorbit direct cu managerul + un alt coleg și un alt interviu de 1h30, cu managerul și cu managerul managerului.

Scopul lor, vezi Doamne, este de a alege cel mai bun candidat, însă, din păcate, pot spune că ei nu sunt visul. Mint candidații că procesul este unul mai îndelungat (până la 12 zile) iar eu nu am primit niciun feedback de o lună de zile!! Așa ceva nu este admisibil, cu tot respectul.

Mai mult decât atât, nu numai că vei traduce, dar e un plus să știi și ceva marketing online, social media.

Întrebările clișeice și de pe vremea lui străbunicul, "unde te vezi peste 5 ani?" și "Dacă ai avea de ales între un proiect individual, pe care să-l faci singur sau un proiect unde vei lucra în echipă și vei avea un rol mai mic, ce ai alege?" (pe care s-a insistat foarte mult, atenție! Deci, dacă răspunzi prin "le-aș alege pe amândouă, le-aș pune cu prioritate etc nu sunt suficient de clare pentru ochiul critic și fin al managerilor, întrucât au nevoie, domnule, de un răspuns : A sau B, ce nu e clar?).

Mi s-a pus clasica întrebare despre așteptările salariale, iar apoi mi s-a spus că "a, nu avem acces la grila salarială să îți zicem dacă te încadrezi sau nu, din păcate". Îmi este imposibil să cred că, ca manager, tu nu știi cât o să le dai subordonaților tăi :))) Însă, probabil, managerul respectiv credea că vorbește cu copiii de 15 ani sau ceva, but it's fine. Problema nu este că nu mi s-a zis salariul, ci că am fost întrebată așteptările salariale înainte de a trece prin cele două interviuri de 2h, respectiv 1h30, fără să mi se zică măcar "te încadrezi/nu te încadrezi".

Iar când am sunat managerul la vreo săptămână - o săptămână și ceva să îl întreb dacă are ceva update, m-a luat ca pe proști cu "aaa, s-a schimbat procedura pe ultima sută de metri, mai durează, nu avem un feedback încă". Mă întreb cu cine credea doamna că vorbește, poate cu un adolescent de 15 ani, fără pic de experiență în câmpul muncii, repet.

Țin să menționez că am întrebat de la început "în cazul în care feedback-ul nu este pozitiv, ce se va întâmpla? După cât timp să îmi pierd speranța?". Răspunsul? Clasicul : aa, nu, fără grijă, anunțăm mereu candidații, indiferent de răspuns.

Pe scurt, pentru o companie și pentru niște oameni care vor să-l aleagă cel puțin pe Dumnezeu, cam lasă de dorit. Dacă vreți respect și oameni profi în jurul votru, v-aș recomanda cu căldură să dați și voi dovadă de profesionalism. Așa, ca mic sfat. :)

Intrebări și teste la interviu

Unde te vezi peste 5 ani?
Dacă ai avea de ales între un proiect individual, pe care să-l faci singur sau un proiect unde vei lucra în echipă și vei avea un rol mai mic, ce ai alege? (și se axează foarte tare pe aceasta întrebare :)) )
Experience negative Experiență negativă
No offer Nici o ofertă primită
No feedback received Niciun răspuns