Bucuresti
Experiență pozitivă Experience positive
Am acceptat oferta Offer accepted
Răspuns primit Feedback received

Cum a decurs interviul?

Am aplicat la inceputul lunii si la cateva ore am fost sunat de o domnisoara foarte draguta. Am stabilit interviul in functie de timpul amandurora si a doua zi m-am prezentat la un sediu care nu pare a fi studio de videochat, ci orice alta firma de consultanta, IT samd. Am ajuns mai devreme asa ca am fost rugat sa astept cateva minute, timp in care mi-a fost oferita apa si cafea - binevenita apa intr-o zi inca calduroasa.

Nu am asteptat mult si am fost invitat intr-o incapare mica si retrasa unde am discutat pentru inceput despre mine, despre experienta mea, ce imi doresc de la mine si de la viitorul meu si nu in ultimul rand ce m-a determinat sa aleg un job in industrie tinand cont de experienta mea.

Mi-a fost explicat ce inseamna industria, care este diferenta intre site-uri, modul in care se lucreaza si care este jobul meu efectiv. De mentionat este ca pozitia nu este chiar de Trainer ci mai degraba de SUPORT - adica acea persoana care are grija de modele si le sustine. Pozitia de Trainer este o pozitie mai sus pe care poti avansa destul de repede daca te implici.

Per total a fost ok, m-am simtit binevenit, relaxat si mi-au fost oferite respunsuri la toate intrebarile pe care le aveam la momentul respectiv. Urmatorul pas era sa vin la o tura de observare, sa inteleg mai bine ce inseamna pozitia pentru care aplic, o discutie cu Managerul imediat dupa si luarea unei decizii de ambele parti daca vrem sa colaboram sau nu.

Am programat acea tura la finalul interviului pentru o data ulterioara. Din pacate nu am putut ajunge la tura de observare din motive personale asa ca mi s-a propus sa reprogramez ceea ce am si facut.

La finalul zilei am avut o discutie cu Managerul -zambitor, energic, politicos - in care mi-a spus ce fel de oameni cauta, ce asteptari are de la anagajati, care sunt pasii de training, potentialul de crestere si mi-a spus ca ma vrea in echipa lui.

Practic ai interviu de o ora, o tura de observare si un al interviu cu managerul. Totul pe o durata de 2 zile.

Intrebări și teste la interviu

- Povestete-mi despre tine? Ce hobby-uri ai, care sunt pasiunile tale, ce iti place sa faci? (initial am fost defensiv cand am auzit intrebarea dar am inteles mai tarziu ca se pune accent pe oameni pentru ca asta este industria)
- Ce stii despre industrie?
- De ce ai vrei un job in industrie?
- Care consideri ca sunt punctele tale forte?
- A fost o intrebare indirecta, mai pe ocolite, dar care ducea catre "ce vreau sa fac cu viata mea, unde ma vad in urmatorii ani"
- Nu a fost la interviu ci dupa, un test pentru a vedea nivelul limbii engleze
Experience positive Experiență pozitivă
Offer accepted Am acceptat oferta
Feedback received Răspuns primit
Locked Search Contributions

Intră în cont pentru a vizualiza toate informațiile

Bucuresti

Brasov
1 zi
Foarte ușor
Experiență negativă Experience negative
Nici o ofertă primită No offer
Locked

Pentru a vizualiza toate informațiile te rugam să intri în contul tău

Experience negative Experiență negativă
No offer Nici o ofertă primită