Junior Collection Analyst - BAT Romania

Junior Collection Analyst

Publicat 27.06.2024 | Expiră 20.08.2024

Descriere job

BAT evoluează continuu – ca nicio altă organizație.

Pentru a ne îndeplini misiunea asumată, căutăm colegi care împărtășesc aceleași valori ca noi. Te așteptăm alături de noi în călătoria noastră de transformare!

FUNCTIUNE: Finance

LOCATIE: Bucuresti, Romania

TIPUL JOBULUI: Perioada nedeterminata

Responsabilitati:

  • Analizeaza neincasatele clientilor si trimite notificari persoanelor de legatura responsabile cu platirea acestora;
  • Revizuieste raportul de Outstanding Monitor – situatia facturilor neincasate cu termen de plata depasit si a eventualelor dispute identificate;
  • Revizuieste alocarea Notelor de Credit si a platilor;
  • Emite notificari catre clienti respectiv copii ale facturilor/notelor de credit in conformitate cu originalul sau duplicate;
  • Ofera suport si informatiile necesare referitoare la situatia soldului clientilor catre echipa comerciala/logistica  sau direct catre client (e-mail sau telefonic);
  • Elaboreaza diverse analize solicitate ad-hoc de catre manageri, care au legatura cu specificul pozitiei ocupate;
  • Elaboreaza procedurile de lucru pentru activitatile derulate;
  • Investigheaza eventualele dispute rezultate in urma procesului de livrare/facturare/colectare;
  • Acorda suport, elaboreaza analize si rapoarte referitoare la facturi restante si creditele acordate in piata;
  • Cunoaste si respecta procedurile interne ale companiei;
  • Informează superiorul direct in cel mai scurt timp atunci când descoperă probleme ce pot afecta bunul mers al companiei;
  • Face eforturi pentru a dobandi / pentru a-si insusi competente / cunostinte noi in vederea obtinerii unor performante mai bune, inclusiv prin activitati de back-up in cadrul echipei Sales Finance.

Candidatul ideal ar trebui sa aiba urmatoarele abilitati si cunostinte:

  • Diploma de studii superioare constituie un avantaj;
  • Cunoasterea limbii engleze (scris si vorbit);
  • Experienta in customer suport si preluare/procesare comenzi, constituie un avantaj;
  • Experienta in lucrul cu SAP & Sales Force in procesele si sistemele financiare;
  • Cunoștințe SAP si Sales Force referitoare la modulul / domeniul de vânzări și distribuție, alocare plati si collection;
  • Competențe de operare pe calculator Microsoft Office (Excel, Word, etc.);
  • Cunoștințe în utilizarea aplicațiilor Microsoft Outlook și aplicații Web;

NOI SUNTEM BAT

La BAT suntem dedicați scopului nostru de a crea un viitor mai bun – A Better Tomorrow™. Este obiectivul care ne motivează și care susține pasiunea noastră pentru inovație. Descoperă oportunitățile oferite de BAT.

  • Angajator de Top la nivel global, cu peste 50.000 de angajați în 175 de piețe
  • Branduri comercializate în peste 200 de țări, fabricate în 44 de fabrici din 42 de țări
  • Capabilități de inovare în noile noastre Centre Technologice dezvoltate în 4 locații strategice
  • Câștigător al premiilor “Lider în Diversitate” din partea Financial Times și “International Women’s Day Best Practice”
  • Câștigător al premiului “Seal Award” – una dintre cele mai sustenabile 50 de companii

APARTENENȚĂ, REUȘITĂ, COLABORARE

Colaborarea, diversitatea și munca în echipă stau la baza a tot ceea ce facem aici, la BAT. Prin colaborarea cu colegi din medii diferite devenim mai puternici și mai bine pregătiți pentru a ne îndeplini obiectivele de afaceri. Te așteptăm în echipă să facem diferența împreună!

BAT Romania

BAT Romania

45 anunțuri active

3.76

567 evaluări

Oportunități de avansare

Pachet salarial

Timp la birou vs. timp liber

Management

Proceduri și valori

Criterii job

Tip job Full-time
Orașe Bucharest