E.ON România E.ON România
E.ON România

E.ON România

Cum să depășim provocările cu optimism - Povestea inspirațională a lui Bogdan în confruntarea cu diabetul

20.06.2024

Continuăm seria noastră de povești inspiraționale cu Bogdan, colegul nostru din E.ON Software Development. Bogdan este programator în București, face parte din echipa noastră de mai bine de un an de zile și iubește munca pe care o desfășoară zilnic. În urma unor controale acum 2 ani, colegul nostru a fost diagnosticat cu diabet de tip 1, fiind de atunci dependent de insulină.

"Nu pot să zic că a fost o tragedie atât de mare, am acceptat destul de repede asta și am luat-o ca atare și mi-am dat seama că dacă vreau să am o viață normală, trebuie să-mi schimb stilul de viață într-unul mai sănătos. Diabetul de tip 1 este o boală care se poate ține sub control, totul depinde de tine."

Bogdan este o fire optimistă și privește partea plină a paharului. Consideră că datorită diabetului a reușit să se disciplineze foarte mult alimentar, reușind să practice sport în mod regulat.

"Am făcut toată viața sport, 5 ani de baschet de performanță și sala din când în când. Dar de când mi-am descoperit dizabilitatea, am realizat că sportul este cea mai bună metodă de a mă menține sănătos, astăzi fiind mândru de mine că am reușit să ajung la un nivel semi-profesionist."

Descrie în cateva rânduri experienţa ta (dizabilitatea ta). Care au fost cele mai grele provocari de care ai avut parte și cum ați reușit sa le depășești?

A fost neplăcut să aflu că am diabet, dar am simțit o forță interioară care m-a ținut tare psihic și m-a făcut să văd doar partea bună din asta. Nu aveam altă opțiune decât să lupt. Nu pot să spun că nu am avut momente grele; sunt perioade în care am glicemii mari și nu mă simt prea bine, dar am învățat să gestionez acele momente destul de rapid. Cea mai bună modalitate de a trece peste ele este pasiunea mea, sportul.

Ai primit suportul colegilor în tot acest proces?  Ai avut/ai sprijinul superiorului inclusiv dpdv al timpului pt investigatii, consult, o zi mai proastă? Cum ai reușit să manageriezi până acum acest aspect?

Am avut sprijinul familiei mele, al prietenilor și al colegilor care au înțeles situația în special la început, încercând să mă protejeze cât mai mult posibil. În general, nu am nicio problemă, viața mea este normală, dar mai sunt episoade când nu mă simt bine, iar persoanele care mă înconjoară sunt foarte înțelegătoare.

Care sunt aspectele din viața ta de zi cu zi care te ajută să-ți menții echilibrul între muncă și viața personală? De unde iți iei energia în fiecare dimineaţă? 😊

Îmi iau energia din cafeaua de dimineață, din practicarea sportului zilnic, din muzică și din activitatea de la muncă. Îmi place ceea ce fac și de multe ori îmi găsesc energia din aceste surse. În viața personală, iubesc întâlnirile cu familia și cu prietenii apropiați, iar pauzele în concediu sunt cea mai bună metodă de a-mi încărca bateriile.

Dacă ar fi să transmiți acum un mesaj scurt care te definește și care ar putea să fie vizibil de către toată lumea, care ar fi acela?

Luptă indiferent ce se întâmplă! Nu suntem conștienți cât de puternici și adaptabili suntem, dar realizăm asta doar în momente grele când alegem să nu ne dăm bătuți.