E.ON România E.ON România
E.ON România

E.ON România

O poveste despre curaj și determinare în ciuda dizabilității

20.06.2024

Ioana, colega noastră din E.ON Business Services Clu s-a alăturat echipei de anul trecut și ne împărtășește cum a descoperit problema medicală cu care se confruntă și cum a reușit să depășească obstacole și să-și atingă obiectivele de-a lungul timpului. Într-o lume plină de provocări, Ioana aduce cu ea nu doar expertiza profesională la locul de muncă, ci și o poveste de curaj și determinare care a reușit să inspire întreaga echipă.

Când ai descoperit că te confrunți cu o problemă medicală?

Am descoperit că am scolioză când aveam doar 9 ani, în urma unui control medical de rutină. A fost un moment semnificativ, deoarece am aflat că această afecțiune era, într-adevăr, o dezabilitate genetică în familie. Mama și bunicul meu au scolioză, ceea ce m-a făcut să înțeleg mai bine complexitatea acestei condiții și să conștientizez că va fi o parte a vieții mele. Această descoperire a reprezentat un punct de pornire pentru a învăța că trebuie să fiu proactivă și să îmi gestionez sănătatea cu atenție.

Cel mai mare obstacol pentru mine a fost teama de apă și ca și consecință, de înot. Însă înotul era parte din programul meu de recuperare. Așa că, cu ajutorul terapeuților și a sprijinului familiei, am început treptat să învăț să înot și să depășesc această frică.

Care a fost cel mai mare obstacol pe care l-ai depășit și cum ai reușit să îl înfrunți?

Cum ai simțit sprijinul echipei atunci când a fost nevoie și cum crezi că putem îmbunătăți acest sprijin?

Echipa mea este deschisă și înțelegătoare în ceea ce privește nevoilie mele medicale. Pentru a îmbunătăți sprijinul, cred că ar fi benefică organizarea de sesiuni de conștientizare și sensibilizare cu privire la diferite probleme de sănătate pentru a crește înțelegerea și empatia în rândul mai multor colegi.

Pentru a menține un echilibru între muncă și viața pesonală, prioritizarea și gestionarea timpului sunt estențiale. De asemenea, practic exerciții de întărire a mușchilor spatelui și înot, pentru a menține scolioza sub control.

Care sunt aspectele din viața ta de zi cu zi care te ajută să-ți menții echilibrul între muncă și viața personală?

În încheiere, povestea Ioanei Ramona Urdă este nu doar o sursă de inspirație pentru echipa de la E.ON Business Services Cluj, ci și pentru toți cei care citesc aceste rânduri. Ea ne amintește că în ciuda dificultăților cu care ne confruntăm, putem transforma orice obstacol într-o oportunitate de creștere și dezvoltare. Prin experiența ei, Ioana ne încurajează să privim dincolo de cuvântul "dizabilitate", să ne concentrăm pe forțele noastre interioare și să continuăm să aspirăm la excelență, indiferent de circumstanțe.