E.ON România E.ON România
E.ON România

E.ON România

Povestea lui Nelu- Despre determinare și optimism în fața provocărilor

20.06.2024

Încheiem seria de povești inspiraționale din campania „Dizabilitatea este doar un cuvânt, noi inspirăm prin povești și experiențe cu povestea colegului nostru Ioan Vasile Iancu, zis domnul Nelu, un bărbat de 52 de ani, care a rezistat greutăților vieții și a îmbrățișat bucuriile. El este căsătorit și tată a doi tineri adulți, în vârstă de 20 și 23 de ani, care au început să-și croiască drumurile în lume.

În ultimele două decenii, Nelu a fost un angajat dedicat DEGR, ocupând postul de operator distribuție gaze naturale în orașul pitoresc Sibiu. Superiorul său a asistat la dăruirea și angajamentul său neclintit, apreciind serviciul său sârguincios în același rol încă de la angajarea sa inițială. Viața a luat o întorsătură neașteptată în aprilie 2022, tocmai în sâmbăta Paștelui, când problemele preexistente cu tensiunea au declanșat un accident vascular cerebral. Astfel, ritmul vieții sale s-a schimbat aproape complet. După o internare de două luni și jumătate, a ieșit cu hotărâre, revenind la muncă cu program redus de patru ore zilnic. Munca pe teren a fost acum înlocuită cu sarcini administrative, dar spiritul lui a rămas nedescurajat.

În ciuda provocărilor, determinarea lui Nelu și sprijinul neclintit al colegilor l-au ajutat să-și recâștige încrederea. Reabilitarea medicală a devenit parte din rutina sa, o dovadă a hotărârii sale de a-și recăpăta forțele de odinioară.

O constantă în viața lui a rămas găsirea de bucurie în plăcerile simple. Aplaudă în mod constant echipa locală de fotbal în timpul meciurilor, savurând zilnic entuziasmul comun al comunității. Plimbările în mijlocul frumuseții parcului Sub Arini au devenit mângâierea lui, infuzând pacea în ființa lui.

Cu o inimă plină de curaj, Nelu dorește să transmită un mesaj colegilor săi: îmbrățișați încrederea, puterea și optimismul. El însuși se ghidează după sloganul „ceea ce ne este dat, trebuie să ducem”. Acest motto a întruchipat spiritul său, un far de speranță pentru oricine se confruntă cu încercările și necazurile vieții.

Dizabilitatea este doar un cuvânt, noi inspirăm prin povești și experiențe!” a fost o campanie de suflet prin care am ascultat poveștile pline de inspirație ale colegilor care au ales să inspire și alți colegi prin modul în care au reușit să depășească obstacole și să fie învingători. Vă mulțumim pentru toate lecțiile de viață împărtășite! Promitem să fim mai atenți, să creștem gradul de conștientizare și înțelegere a nevoilor, dorințelor și perspectivelor voastre și a tuturor colegilor care au o dizabilitate sau afecțiuni care necesită o mai mare atenție. Totodată încercați să alocați o mai mare atenție controalelor medicale pentru a reuși să preveniți la timp orice posibil risc. Zile pline cu energie și sănătate!