SoftServe SoftServe

SoftServe

O CĂLĂTORIE PRIN TOATE CERTIFICĂRILE AWS

19.06.2024

SFATURI ȘI TRUCURI GENERALE PENTRU FIECARE EXAMEN DE CERTIFICARE AWS

Bine ai venit, entuziast al cloud-ului! Ești pregătit să îți începi cariera în AWS Cloud? Trage-ți un scaun, ia-ți băutura preferată și pregătește-te să pornești într-o călătorie prin lumea certificărilor Amazon Web Services (AWS). Eu sunt George Dobrișan, inginer DevOps senior care a traversat peisajul cloud și a cucerit toate certificările AWS cunoscute de omenire :). Sunt aici pentru a te ajuta să depășești provocările pe care le-ai putea întâlni în timpul acestei aventuri și pentru a-ți oferi sfaturi și informații valoroase care să te susțină în propria ta călătorie în lumea certificărilor AWS.

Dacă te întrebi:

• Care sunt cele mai bune cursuri AWS și unde le pot găsi?
  • Cât de greu este un examen de certificare și care este cel mai dificil?
  • Ce trebuie să fac pentru a trece un examen AWS?

Nu mai căuta, deoarece te afli în locul potrivit. Îți voi explica și îți voi oferi răspunsuri la aceste întrebări și nu numai. Pe măsură ce cloud computing-ul continuă să domine peisajul IT, certificările AWS au devenit pietre prețioase pentru profesioniștii care doresc să își demonstreze expertiza. Amazon Web Services (AWS) oferă o gamă largă de certificări care îți pot valida cunoștințele și competența în diverse servicii și soluții AWS.

Acest ghid complet îți va oferi informații, sfaturi și strategii valoroase pentru a te ajuta să obții cu succes certificările AWS cloud. De la înțelegerea diferitelor tipuri de certificări AWS și a formatelor de examen până la pregătirea pentru testare prin tehnici de studiu eficiente și experiență practică, acest ghid te va echipa cu instrumentele și cunoștințele de care ai nevoie pentru a-ți urmări cu încredere obiectivele de certificare AWS.

LISTA DE CERTIFICĂRI AWS

1. AWS CERTIFIED CLOUD PRACTITIONER

aws cloud practitioner certification aws cloud practitioner certification difficulty

Informații generale:

Aceasta este linia de start în această călătorie. Certificarea AWS Certified Cloud Practitioner este o acreditare fundamentală care nu numai că validează cunoștințele tale despre serviciile, arhitectura și cele mai bune practici AWS, dar validează și cunoștințele tale despre conceptele de cloud, ceea ce o face o piatră de temelie excelentă pentru cei care sunt noi în AWS sau în cloud computing.

Sfaturi pentru certificarea AWS Certified Cloud Practitioner:

Concentrează-te pe familiarizarea cu cât mai multe servicii AWS. Pentru a trece acest examen, trebuie să înveți AWS Fundamentals: acest examen îți evaluează cunoștințele despre conceptele de bază de cloud, conceptele, serviciile și arhitectura AWS; acest lucru înseamnă că nu trebuie neapărat să cunoști în profunzime serviciile AWS. Dacă știi ce face un serviciu și la ce este folosit, ar trebui să fii mai mult decât confortabil cu trecerea acestui examen.

Adesea, întrebările pentru examen îți vor cere să alegi dintre mai multe servicii AWS pe cel mai potrivit. De exemplu, cel care se potrivește pentru baza de date.

Detalii despre examen:

Format: 65 de întrebări cu alegere multiplă; fie cu răspuns unic, fie cu răspunsuri multiple
Durată: 90 de minute pentru a finaliza examenul
Nivel: Elementar
Punctaj de trecere: 700

Un curs foarte bine documentat: aici
Exersarea întrebărilor din scenariul real al examenului: aici
Pagina oficială AWS: aici

Examenul include 15 întrebări fără punctaj, care nu îți afectează scorul. AWS colectează informații despre performanța candidaților la aceste întrebări fără punctaj pentru a le evalua în vederea utilizării  viitoare ca întrebări cu punctaj. Aceste întrebări fără punctaj nu sunt evidențiate în examen.

2. AWS CERTIFIED SOLUTIONS ARCHITECT – ASSOCIATE

aws solution architect associate certification aws solution architect associate certification difficulty

Informații generale:

După cum probabil ai ghicit deja, SAA (Solutions Architect - Associate) este fratele mai mare al lui Cloud Practitioner. Dacă pentru a obține Cloud Practitioner trebuia să ai cunoștințe de bază la un nivel general, pentru a obține SAA trebuie să ai o înțelegere mai profundă a unei mari părți din serviciile AWS pe care le-ai învățat pentru Cloud Practitioner. Întrebările sunt puțin mai lungi și ușor mai complexe decât cele de la examenul Cloud Practitioner. Dacă pentru Cloud Practitioner trebuia doar să știi ce face un anumit serviciu, acum trebuie să știi cum sunt conectate acele servicii și, mai mult decât atât, trebuie să ai cunoștințe generale despre particularitățile serviciilor, cum ar fi aspecte specifice ale unui anumit serviciu. Această certificare validează cunoștințele și abilitățile necesare pentru a proiecta, construi și întreține aplicații sigure și fiabile bazate pe AWS. Pentru a trece acest examen, trebuie să fii familiarizat cu cele mai bune practici de arhitectură, să proiectezi și să implementezi aplicații scalabile, să alegi serviciile AWS potrivite pentru cazuri de utilizare specifice, să înțelegi opțiunile de rețea și stocare AWS, să securizezi resursele AWS și să optimizezi performanța.

Sfaturi pentru certificarea Solutions Architect - Associate:

Deoarece acesta este următorul nivel în comparație cu examenul Cloud Practitioner, încearcă să nu te grăbești în procesul de înțelegere a unui anumit serviciu. Alocă-ți oricât timp este necesar pentru o bună înțelegere și nu ezita să urmezi cursul video de două ori dacă este cazul.

Încearcă să faci și practică hands-on dacă ai nevoie de ajutor pentru a înțelege cum funcționează un serviciu. Este foarte ușor să îți creezi un cont AWS gratis.

Încearcă să înțelegi bine serviciile AWS și să fii capabil să recunoști serviciul cel mai avantajos din punct de vedere al costurilor, cel mai eficient din perspectiva implementării sau cel mai sigur, deoarece, din experiența mea, examenul te va testa în acest sens.

Pagina oficială AWS: aici

Examenul include 15 întrebări fără punctaj, care nu îți afectează scorul. AWS colectează informații despre performanța candidaților la aceste întrebări fără punctaj pentru a le evalua în vederea utilizării viitoare ca întrebări cu punctaj. Aceste întrebări fără punctaj nu sunt evidențiate în examen.

3. AWS CERTIFIED DEVELOPER – ASSOCIATE

aws developer associate certification aws developer associate certification difficulty

Informații generale:

În opinia unora, acest examen este cel mai puțin dificil pentru nivelul asociat. Întrebările sunt similare cu cele din examenul Solutions Architect-Associate, însă putem spune că examenul Developer acoperă mai puține servicii decât examenul Solutions Architect-Associate, dar mai în profunzime. Acest examen se concentrează pe partea de servicii AWS, pe segmentul de CICD (CodeStar, CodePipeline, CodeBuild, CodeDeploy).

Întrebările despre servicii precum CodeBuild, CodePipeline, CodeDeploy și Beanstalk sunt foarte des întâlnite în timpul acestui examen, din experiența mea. Așadar, asigură-te că știi specificul acestora.

Certificarea validează expertiza  în dezvoltarea de aplicații bazate pe AWS, inclusiv înțelegerea caracteristicilor, limitărilor și celor mai bune practici ale acestora. Această certificare AWS demonstrează competență în proiectarea, construirea și implementarea aplicațiilor pe platforma AWS.

Sfaturi pentru certificarea  AWS Certified Developer - Associate:

Asigură-te că știi particularitățile diferitelor strategii de implementare și nu numai.

Învățarea prin practică este întotdeauna o alegere excelentă, așa că recomandarea mea este să încerci să configurezi un CodePipeline cu diferite etape, cum ar fi etapa de construire (CodeBuild), etapa de testare, etapa de aprobare și etapa de desfășurare (CodeDeploy) și astfel să observi detaliile și particularitățile fiecărui serviciu.

Detalii despre examen:

Format: 65 de întrebări cu alegere multiplă;  fie cu răspuns unic, fie cu răspunsuri multiple

4. AWS CERTIFIED SYSOPS ADMINISTRATOR – ASSOCIATE

aws sysops associate certification aws sysops associate certification difficulty

Informații generale:

Din 28 martie 2023, examenul AWS Certified SysOps Administrator - Associate nu mai include laboratoare de examen, până la noi precizări. Această eliminare a laboratoarelor de examen este temporară, până ce probabil laboratoarele vor fi evaluate și vor fi implementate îmbunătățiri pentru a oferi o experiență optimă candidaților.

Pentru a obține această certificare, trebuie să ai cunoștințe care să acopere o gamă largă de subiecte, inclusiv noțiuni de arhitectură AWS, AWS compute, AWS storage, AWS networking, AWS security și AWS monitoring și troubleshooting.

Se acordă o atenție deosebită la asigurarea faptului că trebuie să cunoști capabilitatea de monitorizare și de măsurare în AWS. Serviciile cheie utilizate aici sunt Cloudwatch Alarms și Logs, dar și Cloudtrail.

Un alt serviciu pe care se pune accent este Cloudformation. Deoarece, în lumea reală, ar trebui să provizionăm medii pentru echipele de dezvoltare, QA și testare, este important de știut acest lucru.

De asemenea, ar trebui să știi cum să construiești rețele într-un VPC. Înțelegerea NACL-urilor și a grupurilor de securitate este importantă.

Sfaturi pentru certificarea AWS Certified SysOps Administrator - Associate:

După cum sugerează și numele examenului, trebuie să cunoști foarte bine cum operează serviciile AWS.

Pentru acest examen, exersarea practică este o necesitate.

Asigură-te că ești familiarizat cu servicii precum Cloudwatch, Cloudtrail, Cloudformation și Cloudfront.

Îți recomand să încearci să creezi alarme  în Cloudwatch pentru un Autoscaling Group, să rezolvi o problemă de investigare pentru starea unui ALB și să te joci cu grupurile de securitate, NACL-urile, rolurile și politicile IAM, S3, EC2, Route53, Cloudfront și Cloudformation.

Exersează întrebări din scenarii reale de examen: aici

5. AWS CERTIFIED DATA ENGINEER – ASSOCIATE

aws data engineer associate certification aws data engineer associate certification difficulty

Informații generale:

Acesta este cel mai nou examen de la AWS. Lansarea acestui examen este legată de retragerea a 3 examene AWS, sau cel puțin a 2 dintre ele (Data Analytics Specialty și Database Specialty). Asta nu înseamnă că acest examen este o combinație a celor două. Acest examen validează abilitățile și cunoștințele în ceea ce privește serviciile AWS de bază legate de date, capacitatea de a implementa conducte de date, de a monitoriza și de a soluționa problemele și de a optimiza costurile și performanța în conformitate cu cele mai bune practici. Dacă ești interesat să folosești tehnologia AWS pentru a transforma datele în vederea analizei și a obținerii unor informații utile, această certificare îți oferă această recunoaștere. Deoarece acest examen este foarte legat de partea de "date" din AWS, așteaptă-te să fii testat la fiecare nivel legat de domeniul "date" din AWS, inclusiv la partea de analiză a datelor.

Sfaturi pentru certificarea AWS Certified Data Engineer – Associate:

Să ai cunoștințe despre servicii precum AWS Glue, Redshift, S3, Athena, Kinesis, MSK, SNS, SQS, EventBridge, KMS, IAM și Lambda.

Deoarece acest examen este strict legat de date, fii informat cu privire la tipurile de date, diferențele dintre tipurile de date, diferențele dintre depozitele de date, data lakes și bazele de date, când poți folosi un depozit de date și când trebuie să folosești un data lake.

Familiarizează-te cu procese precum ETL, ELT, OLTP, OLAP și asigură-te că ai sedimentat cunoștințe cu privire la serviciile AWS folosite atunci când ai un caz de utilizare OLAP sau ce este necesar atunci când ai un caz de utilizare OLTP.

Exersează întrebări din scenarii reale de examen: aici

6. AWS CERTIFIED SOLUTIONS ARCHITECT – PROFESSIONAL

aws solution architect professional certification aws solution architect professional certification difficulty

Informații generale:

Bine ai venit la nivelul profesional. Acest examen este printre cele mai dificile și nu trebuie subestimat. Venind după experiența examenului de asociat, probabil că te gândești că nu este atât de greu, dar crede-mă, este mult mai greu.

Marile diferențe față de nivelul examenului Associate sunt numărul de întrebări, lungimea acestora și modul în care sunt formulate. Aici, avem 75 de întrebări, iar punctajul de trecere nu mai este 720, ci 750.

Lăsând la o parte faptul că trebuie să cunoști serviciile la un nivel detaliat, întrebările sunt foarte lungi, complexe și destul de greu de citit și de înțeles.

Certificarea AWS Certified Solutions Architect - Professional se numără printre cele mai prestigioase și vizate certificări. Pentru aputea trece examenul, trebuie, în opinia mea,să dispui de o experiență anterioară cu AWS și de multă experiență practică. Această certificare AWS îți evaluează cunoștințele tehnice, abilitățile de rezolvare a problemelor și abilitățile de proiectare arhitecturală. Examenul acoperă o gamă largă de subiecte, inclusiv proiectarea de arhitecturi cu disponibilitate ridicată și toleranță la erori, selectarea serviciilor AWS adecvate pentru cazuri de utilizare specifice, optimizarea performanței și asigurarea securității și conformității datelor. Diferența dintre examenul de la nivelul de asociat și acesta este că trebuie să înțelegi mai în detaliu majoritatea serviciilor AWS. La acest nivel nu mai este de ajuns doar să selectezi serviciile AWS care se potrivesc (pentru că vei avea întrebări legate de situațiile în care fiecare opțiune se potrivește), ci va trebui să le selectezi pe cele mai performante, pe cele mai rentabile, pe cele gestionate integral de AWS sau pe cele gestionate integral de către client.

Sfaturi pentru certificarea AWS Certified Solutions Architect – Professional:

Încearcă să înțelegi în profunzime serviciile AWS și cum să le combini pentru a obține cea mai optimizată soluție.

Deoarece acest examen este foarte lung (75 de întrebări) și durează doar 180 de minute, vei avea la dispoziție doar puțin  peste 2 minute pentru fiecare întrebare, așa că timpul ar putea fi cel mai mare adversar al tău. Ținând cont de acest lucru, va trebui să găsești o strategie pentru a economisi timp.

Sfatul meu pentru a salva timp este să înțelegi perfect întrebarea (nu neapărat contextul). În multe cazuri, din experiența mea, ți se prezintă un scenariu foarte detaliat (pentru care poți pierde destul de mult timp citindu-l), iar întrebarea este total diferită sau legată la un nivel foarte scăzut de acel scenariu.

Poți crede că toate răspunsurile la o întrebare sunt corecte, dar adevărul este că doar unul (sau mai multe, în funcție de cerințe) poate fi răspunsul corect. Trebuie să fii atent la ceea ce te întreabă exact, nu la ceea ce prezintă scenariul.

Caută cuvintele cheie! Un exemplu ipotetic: dacă în întrebare ai, de exemplu:

"Furnizează doar recomandări critice pentru securitate."

iar printre răspunsuri, găsești două opțiuni similare, dar una conține

"Recomandare cu metrici îmbunătățite."

iar cealaltă conține:

"Recomandare cu metrici implicite."

atunci trebuie să optezi pentru cea "îmbunătățită".

Detalii despre examen:

Format: 75 de întrebări cu alegere multiplă; fie cu răspuns unic, fie cu răspunsuri multiple
Nivelul: Profesional
Conținut fără punctaj: 10 întrebări

Pagina oficială AWS: aici

Examenul include 10 întrebări fără punctaj, care nu îți afectează scorul. AWS colectează informații despre performanța candidaților la aceste întrebări fără punctaj pentru a le evalua în vederea utilizării viitoare ca întrebări cu punctaj. Aceste întrebări fără punctaj nu sunt evidențiate în examen.

7. AWS CERTIFIED DEVOPS – PROFESSIONAL

aws devops engineer professional certification aws devops engineer professional certification difficulty

Informații generale:

Dacă susții acest examen înainte de SA-Pro (Solutions Architect-Professional), iată ce trebuie să știi în primul rând: este mult mai greu decât Developer-Associate și SysOps Administrator-Associate la un loc. Acest examen nu trebuie subestimat. Venind după experiența unui examen de asociat, probabil te gândești că nu este atât de greu, dar crede-mă, este mult mai complicat.

Marea diferență față de examenul de nivel asociat este numărul de întrebări. Aici, avem 75 de întrebări, iar punctajul de trecere este de 750 în loc de 720.

Dacă susții acest examen după cel de SA-Pro (Solutions Architect - Professional), vei vedea multe asemănări între ele.

Comparația anterioară rămâne valabilă: întrebările sunt similare cu cele din examenul SA-Pro, dar să spunem că examenul DevOps acoperă mai puține servicii decât SA-Pro, dar mai în profunzime.

Acest examen acoperă o gamă largă de subiecte, inclusiv integrarea continuă și implementarea continuă (CI/CD), infrastructura ca și cod (IAC), automatizarea, monitorizarea și securitatea într-un mediu DevOps.

Practic, trebuie să combini ceea ce ai învățat pentru Developer-Associate și SysOps Administrator-Associate și să aprofundezi nivelul de cunoștințe pe care îl ai.

Sfaturi pentru certificarea AWS Certified DevOps – Professional:

Încearcă să înțelegi foarte bine serviciile AWS și cum să le combini pentru a obține soluția optimă. Trucul recomandat de mine aici este să înțelegi perfect întrebarea și să alegi răspunsul care oferă cea mai exactă soluție.

Fii atent la unele cuvinte cheie, cum ar fi "în timp real", "aproape în timp real", "automat" și "privat și cu latență redusă" și asigură-te că poți "conecta" aceste cuvinte cheie cu opțiunea corectă. Să spunem că pentru o soluție "în timp real" vei opta pentru Kinesis Data Stream, iar pentru o soluție "aproape în timp real" vei opta pentru Kinesis Firehose. Când vezi "în mod automat", optează pentru o opțiune bazată pe evenimente și, de cele mai multe ori, când vezi "privat și cu latență redusă" în contextul conectivității, optează pentru Direct Connect.

Nivelul: Profesional
Conținut fără punctaj: 10 întrebări

Pagina oficială AWS: aici

Examenul include 10 întrebări fără punctaj, care nu îți afectează scorul. AWS colectează informații despre performanța candidaților la aceste întrebări fără punctaj pentru a le evalua  în vederea utilizării viitoare ca întrebări cu punctaj. Aceste întrebări fără punctaj nu sunt evidențiate în examen.

8. AWS CERTIFIED SECURITY – SPECIALTY

aws security specialty certification aws security specialty certification difficulty

Informații generale:

Dacă te prezinți la acest examen și ai deja nivelurile asociat și profesional obținute, îți va fi probabil foarte ușor.

Deoarece securitatea este printre cele mai importante aspecte din domeniu, acest examen îți va valida abilitățile de securitate în AWS.

Pentru a trece acest examen, trebuie să ai cunoștințe aprofundate și experiență în securizarea aplicațiilor și a infrastructurii pe AWS. Această certificare îți validează abilitățile de a proiecta și implementa soluții sigure pe AWS pentru a te proteja împotriva diferitelor amenințări și vulnerabilități de securitate.

Examenul acoperă diverse subiecte de securitate, inclusiv gestionarea identității și a accesului, criptarea, securitatea rețelei, răspunsul la incidente, auditul și conformitatea.

Acest examen include subiecte precum securizarea datelor statice și în tranzit, implementarea controalelor de acces securizat, configurarea securității în retea și proiectarea de arhitecturi sigure utilizând serviciile AWS.

Sfaturi pentru certificarea AWS Certified Security – Specialty:

După cum sugerează și numele, acesta este un test de securitate și, pentru a-l trece, trebuie să ai o înțelegere foarte profundă a serviciilor de securitate precum IAM, KMS, CloudTrail, CloudWatch, Security Hub, Inspector, WAF, Shield și alte câteva.

Nu sunt multe servicii pe care trebuie să le înveți pentru a trece acest test, dar trucul este că trebuie să înveți la un nivel profund.

Din nou, trebuie să înțelegi întrebarea în mod clar și să îți amintești că acesta este un examen de securitate, așa că... de cele mai multe ori alegerea corectă este răspunsul cel mai securizat, dacă nu ți se cere în alt mod.

Durata: 170 de minute pentru a finaliza examenul

Pagina oficială AWS: aici

Examenul include 15 întrebări fără punctaj, care nu îți afectează scorul. AWS colectează informații despre performanța candidaților la aceste întrebări fără punctaj pentru a le evalua  în vederea utilizării viitoare ca întrebări cu punctaj. Aceste întrebări fără punctaj nu sunt evidențiate în examen.

9. AWS CERTIFIED MACHINE LEARNING – SPECIALTY

aws machine learning specialty certification aws machine learning specialty certification difficulty

Informații generale:

Acesta este fratele geamăn al examenului Networking Specialty, ca și dificultate.

Inteligența artificială (Artificial Intelligence - AI) și învățarea automată (Machine Learning - ML) transformă industriile din întreaga lume, iar Amazon Web Services (AWS) se află în prima linie în ceea ce privește furnizarea de soluții de ultimă oră în acest domeniu. Certificarea AWS Certified Machine Learning - Specialty este concepută pentru a îți valida expertiza în crearea de soluții și implementarea ML folosind serviciile AWS.

Această certificare necesită o înțelegere profundă a anumitor servicii specifice, cum ar fi SageMaker, Amazon S3, Athena, Glue, precum și a diferiților algoritmi și modele de învățare automată. Deși nu este necesar să știi cum să antrenezi un model, trebuie să fii capabil să alegi modelul potrivit pentru sarcina respectivă dintr-o listă de modele.

De asemenea, este esențial să înțelegi fluxul unui set de date înainte de a-l introduce în ML. Majoritatea serviciilor pe care trebuie să le cunoști la acest examen se regăsesc în cadrul examenului retras AWS Certified Data Analytics-Specialty, cum ar fi Glue, Kinesis, Redshift, S3, Athena și EMR.

Sfaturi pentru certificarea AWS Certified Machine Learning – Specialty:

Deoarece acest examen este aproape la fel de dificil ca și Advanced Networking Specialty, trebuie să fii foarte atent atunci când citești întrebările și să te asiguri că înțelegi corect ceea ce se cere.

Pentru a promova acest examen, trebuie să ai abilitatea de a exprima intuiția din spatele algoritmilor de bază ML, experiență în realizarea optimizării de bază a hyperparametrilor, experiență cu modelele ML, abilitatea de a urma cele mai bune practici de formare a modelelor, abilitatea de a urma cele mai bune practici de implementare, abilitatea de a urma cele mai bune practici operaționale.

Acest examen este dificil nu doar din pricina subiectului în sine, ci și pentru că nu poți avea nicio "strategie" pentru a "ghici" răspunsul. Ori știi ce trebuie să alegi ca soluție adecvată, ori nu.

Pagina oficială AWS: aici

Examenul include 15 întrebări fără punctaj, care nu îți afectează scorul. AWS colectează informații despre performanța candidaților la aceste întrebări fără punctaj pentru a le evalua  în vederea utilizării  viitoare ca întrebări cu punctaj. Aceste întrebări fără punctaj nu sunt evidențiate în examen.

10. AWS CERTIFIED ADVANCED NETWORKING - SPECIALTY

aws advanced networking learning specialty certification aws advanced networking learning specialty certification difficulty

Distracția s-a terminat!

Certificarea AWS Certified Advanced Networking - Specialty este considerată pe scară largă ca fiind una dintre cele mai dificile certificări oferite de Amazon Web Services.

Aceasta necesită o înțelegere profundă a conceptelor avansate de rețea, inclusiv a arhitecturii Virtual Private Cloud (VPC), a infrastructurii hibride, a opțiunilor de conectivitate, a rutelor, a securității și a optimizării performanței pe AWS. Trebuie să ai o bază solidă în ceea ce privește principiile de rețea și ar trebui să fii familiarizat cu diverse servicii de rețea AWS, cum ar fi Amazon VPC, AWS Direct Connect, AWS Transit Gateway, VPN, Route53 și altele. Amploarea și profunzimea cunoștințelor necesare pentru această certificare pot fi o provocare, în special pentru cei care sunt noi în AWS sau au o experiență limitată în domeniul rețelelor.

Examenul îți prezintă scenarii de rețea complexe care necesită gândire critică și abilități de rezolvare a problemelor. Așteptarea este să aplici cunoștințele tale despre conceptele de rețea și serviciile de rețea AWS la scenarii din lumea reală și să iei decizii de proiectare adecvate.

După părerea mea, spre deosebire de alte certificări AWS, certificarea AWS Certified Advanced Networking - Specialty dispune de resurse de studiu relativ limitate. Mai ales  prin comparație cu alte certificări populare, în special în domeniul mediilor hibride și al Direct Connect.

Întrebările din acest examen sunt foarte complexe și greu de înțeles. Deși inițial par clare, până la sfârșitul întrebării, s-ar putea să ajungi să le înțelegi complet greșit. Întrebările sunt formulate în așa fel încât te poți păcăli ușor, de aceea este foarte important să fii atent.

Sfaturi pentru certificarea AWS Certified Advanced Networking - Specialty:

Deoarece acest examen este cel mai dificil, trebuie să fii foarte atent atunci când citești întrebările și să te asiguri că înțelegi ceea ce se cere. Nu uita, un singur cuvânt poate face diferența.

Din experiența mea, cel puțin jumătate din acest examen se referă la mediul hibrid și la conectarea on-premise la AWS. Prin urmare, ar fi util să realizezi cât mai multe laboratoare practice poți găsi pe această temă.

Din nou, trebuie să înțelegi clar întrebarea și trebuie să cunoști la un nivel foarte profund subiecte de rețea, cum ar fi opțiuni de conectivitate, rutare, securitatea rețelei, optimizarea performanței rețelei, rețele hibride, monitorizarea rețelei și investigarea posibilelor nereguli.

Durata: 170 de minute pentru a finaliza examenul

Pagina oficială AWS: aici

Examenul include 15 întrebări fără punctaj, care nu îți afectează scorul. AWS colectează informații despre performanța candidaților la aceste întrebări fără punctaj pentru a le evalua în vederea utilizării lor viitoare ca întrebări cu punctaj. Aceste întrebări fără punctaj nu sunt evidențiate în examen.

SFATURI ȘI TRUCURI GENERALE PENTRU FIECARE EXAMEN DE CERTIFICARE AWS

Un om înțelept a spus odată: "Dacă tu crezi că poți, atunci ai dreptate! Dacă tu crezi că nu poți, atunci ai dreptate!" Totul ține de mentalitate! Încearcă să îți stabilești obiective clare și realiste și să le urmărești.

• Urmărirea progreselor este întotdeauna cel mai bun mod de a te menține în mișcare.
  • Sărbătorește micile succese pentru a păstra ritmul, cum ar fi terminarea unei secțiuni de curs, celebrarea finalizării unui laborator de la un curs și așa mai departe.
    Amintește-ți că progresul necesită timp, așa că nu te grăbi.
  • Practică o bună gestionare a timpului în cadrul pregătirii și în momentul examenului. Dacă întâlnești o întrebare dificilă, marcheaz-o și treci la următoarea. Mai târziu, revino la întrebările marcate.
  • Pentru a simula experiența de examen din viața reală (în special la nivelurile Profesional și Specialitate), încearcă să dai examenele Whizlabs și să te comporți ca și cum ai fi la un examen real (nu te ridici de la masa de examen, nu iei pauze, nu ești deranjat sau întrerupt). Acest lucru va fi foarte util pentru a determina dacă poți ajunge la final. De asemenea, te va ajuta să-ți evaluezi punctele slabe atunci când ai presiunea timpului, mai ales la nivelul profesional.
  • Experiența practică cu serviciile AWS este crucială pentru a înțelege cum funcționează diferitele servicii și cum interacționează între ele. Întotdeauna poți scurta timpul de învățare cu ajutorul experienței practice. De exemplu, dacă ai un videoclip care îți arată cum poți crea un bucket S3 și ce opțiuni ai acolo, poți să intri direct în consola de administrare AWS și să încerci singur. Îți garantez că vei vedea mai multe detalii decât dacă ai viziona doar videoclipul.
  • Evită să te grăbești la examen și verifică-ți de două ori răspunsurile înainte de a le trimite. Graba nu este niciodată o strategie bună, mai ales când vine vorba de examene AWS, așa că... nu te grăbi.
  • Asigură-te întotdeauna că înțelegi întrebarea împreună cu scenariul. Din experiența mea - în unele cazuri -  este posibil ca scenariul  să fie prezentat doar ca un add-on (dar îți va consuma timpul de citire), iar întrebarea să fie legată de un anumit serviciu care este doar menționat fugitiv  în scenariul respectiv. De exemplu, avem un scenariu despre o companie care are multe servere și regiuni diferite cu o grămadă de specificații, iar întrebarea este: "Care este cel mai ieftin nivel din S3 pentru stocare pe termen lung?" Această întrebare se va afla chiar la sfârșitul textului. Un truc pe care il recomand este să încearci să citești întrebarea de la sfârșit la început; s-ar putea să vezi că în anumite cazuri nu este nevoie să citești întregul text pentru a lua o decizie.
    De obicei, întrebarea conține o mulțime de detalii irelevante tehnic,  iar conținutul specific legat de întrebare se află la sfârșit. În acest fel, poți economisi ceva timp și poți înțelege rapid contextul întrebării.
  • Citește mai întâi răspunsurile: pare o nebunie, dar dacă citești mai întâi răspunsurile, este posibil să observi deja un răspuns total greșit sau o opțiune care nu are nicio legătură cu celelalte opțiuni prezentate. O poți exclude din start și te poți concentra doar pe celelalte opțiuni.
  • Încearcă să grupezi opțiunile în două secțiuni. Gruparea este foarte utilă, din punctul meu de vedere, pentru examenele de nivel profesional. Opțiunile pe care le vei vedea sunt foarte asemănătoare între ele, singura diferență fiind UN cuvânt. Fii foarte precaut cu acestea, deoarece tind să fie foarte dificile. Odată ce ai grupat opțiunile în două secțiuni, poți elimina o secțiune (un set de opțiuni) doar pentru că nu are legătură cu cazul de utilizare și apoi să te concentrezi mai mult pe cele rămase.

În concluzie, sper că aceste sfaturi, trucuri și resurse îți vor fi de folos în călătoria ta. Îți urez mult succes în obținerea cât mai multor certificări AWS (obține-le pe toate 😊).

*Autor: GEORGE DOBRIȘAN | SOFTSERVE SENIOR AWS DEVOPS ENGINEER

Vrei să afli mai multe despre certificările plătite de companie și cele peste 10,000 de soluții de învățare oferite de SoftServe? Colegii noștri răspund celor mai frecvente întrebări de pe acest subiect aici.